آخرین دفاع زم: با یک لغزش عاقبت آدم به باد می رود

به گزارش روز سه‌شنبه مرکز رسانه قوه قضاییه، قاضی ابوالقاسم صلواتی در ابتدای ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده روح الله زم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، امام خمینی (ره) و شهید سلیمانی افزود: ششمین جلسه محاکمه متهم پرونده، روح الله زم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران با حضور مستشار وکیل مدافع و نماینده دادستان در اجرای ماده ۳۵۲ قانون آیین دادرسی کیفری به صورت علنی اعلام می‌شود.
وی پس از تفهیم مفاد مواد ۳۵۴ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری از وکیل مدافع متهم زم خواست جهت تشریح دفاعیات در جایگاه قرار گیرد.
وکیل مدافع زم ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: ابتدا از ریاست دادگاه و نماینده دادستان تشکر می‌کنم که در پنج جلسه گذشته با آرامش اظهارات و دفاعیات موکل را گوش دادند و بنده به نوبه خود از محضر دادگاه تشکر می‌کنم.
وی در ادامه گفت: در کیفرخواست اتهامات زیادی مطرح شده که ناچارم موارد اتهامی را یک به یک قرائت کنم.
وکیل مدافع متهم زم در ادامه به تشریح عناوین اتهامی موکل خود پرداخت و ضمن قرائت موارد اتهامی اظهارداشت: این موارد کل اتهاماتی است که در کیفرخواست علیه موکل و در قالب نشر اکاذیب بیان شده که می‌توانست جمعا بیان شود.
وی با قرائت بخشی از کیفرخواست افزود: در اتهاماتی که به موکل وارد شده لازم بود ماده قانونی مورد استناد به آن در همانجا که اتهام ذکر می‌شد، بیان شود تا خلط مبحث نشود.
وکیل روح‌الله زم اضافه کرد: قبل از دفاع در مورد اتهامات لازم به توضیح است که ما اعتقاد راسخ داریم قوانین جزایی و قانون آیین دادرسی کیفری جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با قوانین جزایی کشورهای مدعی حقوق بشر بسیار افضل‌تر و انسانی‌تر است و حقوق انسان‌ها به بهترین شکل رعایت شده است.
وی در رابطه با اتهام توهین به مقدسات توسط موکل خود افزود: این اتهام مبتنی بر واقعیت نبوده و مورد تایید موکل نیز نیست.
وکیل روح‌الله زم در ادامه در خصوص اتهام توهین به ماموران دولتی و تحریک مردم به اغتشاش اظهار داشت: موکل مسئولیت کار خود را پذیرفته و اعلام داشته که تحت تاثیر جو رسانه‌های خارج از کشور بوده است.
وی ادامه داد: موکل از این بابت نیز اظهار تاسف و ندامت کرده و از این موضوع و آثار زیانباری که به نظام تحمیل شده بسیار پشیمان است.
وکیل روح‌الله زم در مورد اتهام نشر اکاذیب با حمایت از تجزیه طلبان دفاعیاتی انجام داد.
وی در ادامه در مورد موج آفرینی و حمایت از کمپین‌های ضد امنیتی توسط موکل خود گفت: اشتباهاتی صورت گرفته اما موکل سوءنیتی نداشته است.
وی در مورد نشر اکاذیب با ادعای حمایت از محکومان امنیتی، خاندان منحوس پهلوی و فرق ضاله افزود: موکل اشتباهات فوق الذکر را صادقانه پذیراست و دفاعی وجود ندارد.
وکیل روح‌الله زم اظهارداشت: موکل از باب نشر اکاذیب مورد قبول وی است و دفاعی ندارد و در مورد نشر اکاذیب هر چند موکل اشتباهاتی داشته اما هیچ سوءنیتی نداشته است.
وی تصریح کرد: در پایان ضمن تشکر از ریاست دادگاه، استدعا دارم حکمی عادلانه و منصفانه صادر شود و امیدوارم نظام جمهوری اسلامی با رأفت و عطوفت حکمی عادلانه در خصوص موکلم صادر کند.
قاضی صلواتی از متهم زم خواست تا آخرین دفاعیات خود را در جایگاه بیان کند.
متهم زم گفت: یکی از اتهامات من اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و خارجی عنوان شده است؛ اما من قصدی در خصوص ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و خارجی نداشتم.
وی گفت: از آقای نصیر پور بازپرس پرونده که محترمانه برخورد کردند و قاضی صلواتی که سعه صدر نشان دادند، سپاسگزارم و امیدوارم که حکم صادره حکمی باشد که مرا به سوی دیگری که مسیر درستی نیست، پرتاب نکند.
متهم زم در ادام لایحه دفاعی خود را تقدیم دادگاه کرد و قاضی صلواتی نیز ضمن اعلام ختم جلسه گفت: حکم دادگاه در مهلت قانونی صادر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.