آزادی ۱۴۰ زندانی غیرعمد در دهه کرامت

آزادی ۱۴۰ زندانی غیرعمد در دهه کرامت

دهه کرامت امسال نمایندگی‌ ستادهای دیه سراسر کشور با محوریت استان‌های قم، فارس و خراسان‌رضوی برنامه‌های حبس‌زدای ویژه‌ای داشتند.

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، این نهاد حمایتی از بدو تأسیس خود تاکنون به‌عنوان بازوی حبس‌زدای دستگاه قضا زمینه آزادی حدود ۱۴۰ هزار زندانی جرایم غیرعمد را فراهم کرده که بدون تردید این اقدام پررنگ‌ترین فعالیت عملی در راستای کاهش جمعیت زندان‌ها است.

با تأکیدات مکرّر مقام معظم رهبری و پیگیری مجدّانه آیت‌الله رئیسی در زمینه کاهش حداکثری محبوسان، در سال جاری که شروع هفته قوه قضاییه با سالروز ولادت کریمه‌ اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها تقارن داشت اغلب نمایندگی‌های ستاد دیه با برپایی آیین‌های گلریزان حضوری و مجازی نسبت به آزادی زندانیان غیرعمد اقدام کردند.

در این میان استان‌های قم، فارس و خراسان‌رضوی به‌برکت میزبانی از ذرّیه پیامبر اسلام(ص) از شرایط ویژه‌ای برخوردار بودند و برنامه‌‌ریزی در این نمایندگی‌ها افزون بر ندامتگاه‌ها، با حفظ و رعایت اصول بهداشتی تا بارگاه ملکوتی امام رضا، آستان مقدسه حضرت معصومه و صحن منور امامزاده شاه‌چراغ علیهم‌السلام نیز کشیده شد.

آزادی ۳۳ زندانی غیرعمد در مشهد

مدیر نمایندگی ستاد دیه خراسان‌رضوی با تقدیر از حمایت‌های خادمان آستان رضوی در راستای حمایت از زندانیان غیربزهکار گفت: همزمان با دهه کرامت و ولادت حضرت رضا علیه‌السلام به‌همت خیّرین و کمک‌های مادی و معنوی جمعی از خدام زمینه آزادی ۳۳ زندانی جرایم غیرعمد استان خراسان رضوی در این دهه فراهم شد و آنان از بند رهایی یافتند.

جواد غفاریان طوسی افزود: در رسیدگی به این پرونده‌ها افزون بر ۳۳ محکوم عائله‌مند یادشده، با پذیرش اعسار ۱۵ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد در مجموع ۴۸ بدهکار مالی به‌برکت این ایام نورانی از زندان‌های سطح استان رهایی یافتند.

رهایی ۵۴ محکوم غیرعمد در استان فارس

در آیین گلریزانی هم که به همین مناسبت در سالن اجتماعات اداره کل زندان‌های استان فارس برگزار شد خیران شیرازی با کمک یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون تومانی خود زمینه آزادی ۵۴ مددجوی تحت حمایت ستاد دیه را فراهم نمودند.

حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی رئیس کل دادگستری و رئیس هیئت امنای ستاد دیه فارس در این مراسم با اشاره به عملکرد این مجموعه مردم‌نهاد در حوزه حمایت از دربندان دردمند گفت: با همت مردم نوعدوست در سالی که گذشت زمینه آزادی ۵۵۰ نفر و از ابتدای سال جاری نیز مقدمات رهایی ۹۵ بدهکار مالی و دیه ناشی از حوادث کارگاهی یا سوانح رانندگی فراهم شده است.

وی افزود: هم‌اکنون تعداد ۸۲۵ زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌های استان فارس تحمل حبس می‌کنند که از این تعداد بدهی ۵۱ نفر کمتر از ۲۰میلیون است.

استخلاص ۷ بدهکار مالی با کمک ۱۹۰میلیونی خیرین استان قم

نیکوکاران استان قم نیز با وجود مشکلات پیش‌آمده به‌دلیل شیوع ویروس کرونا در اجرای این طرح عیدانه فعال بوده و با اهدای کمک ۱۹۰میلیون تومانی خود زمینه آزادی هفت نفر از بدهکاران مالی این استان را فراهم نمودند.

رضا مرادی‌پور مدیر نمایندگی ستاد دیه استان با اعلام این خبر گفت: کل بدهی این زندانیان رقمی بالغ بر ۳۴۷ میلیون تومان بود که از این مبلغ یکصد میلیون تومان را شکات خصوصی پرونده‌ها در قالب جلسات صلح و سازش گذشت نمودند.

دیگر نمایندگی‌های ستاد دیه نیز با عنایت به ظرفیت استانی ضمن برپایی آیین‌های گلریزانی در گود زورخانه یا سالن اجتماعات زندان‌های مرکزی در مجموع زمینه آزادی ۱۴۰ زندانی غیرعمد را فراهم نموده‌اند که میانگین بدهی این افراد رقمی بالغ بر ۱۶ میلیون تومان گزارش شده است.

تعداد زندانیان غیرعمد ۵۰درصد کاهش یافت/ حبس ۹۶۲ زندانی مهریه در کشور

انتهای پیام/+

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.