آمادگی ایران برای مبادله زندانیان با سایر کشورها

محمود عباسی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تاکید وزیر دادگستری مبنی بر حمایت همه جانبه از ایرانیان خارج از کشور به ویژه ایرانیانی که دچار مشکلات حقوقی و قضایی و زندان در دیگر کشورها شده اند، افزود: در دو ماه گذشته ۱۰۸ تن از محکومان ایرانی از گرجستان به کشور منتقل کرده ایم و تعدادی از زندانیان دیگر کشورها را به کشور متبوعشان انتقال دادیم.
وی با اشاره به زندانیان افغانستانی در زندان‌های ایران اظهار داشت: در حالیکه دولت جمهوری اسلامی افغانستان سه هزار تن از زندانیان طالبان را آزاد کرد و فضای مناسب برای تحویل زندانیان خود را داراست جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد دو هزار تن از محکومان به حبس افغانستان را در چارچوب موافقتنامه انتقال محکومان به کشور متبوعشان تحویل دهد.
معاون وزیر دادگستری با اشاره به درخواست نخست وزیر پاکستان از رییس جمهور کشورمان مبنی بر انتقال ۴۴ تن از زندانیان آن کشور به اسلام آباد افزود: ما در اقدامی انسان دوستانه، زندانیان پاکستان را از استان های مختلف به زندان زاهدان منتقل کردیم تا تحویل مقامات پاکستانی شوند که با وجود پیگیری های انجام شده و انعکاس موضوع به وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری پاکستان، متاسفانه تاکنون اقدام خاصی انجام نداده اند که امیدواریم هرچه سریع‌تر برای تحویل زندانیان خود اقدام کنند.
عباسی با ابراز نگرانی از وضعیت زندانیان ایرانی در امارات متحده عربی گفت: متاسفانه زندانیان ما در زندان های امارات متحده عربی از حداقل های حقوق بشری از جمله خدمات کنسولی و محاکمه عادلانه محروم هستند و ادامه این روند مسئولیت حقوقی و بین المللی این دولت را دوچندان می کند.
رییس کمیته انتقال محکومان جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: علاوه بر گزارشات دریافتی، برخی زندانیان بیگناه آزاد شده از زندان های امارات هم در دیدار و گفت‌ وگویی که داشتیم، وضعیت زندان های این کشور را اسفبار توصیف کرده اند.
عباسی دسترسی کنسولی، گرفتن وکیل و مترجم برای زندانیان را از حقوق اساسی آنان برشمرد و گفت: با توجه به شیوع کرونا و در شرایط حساس کنونی پایبندی دولت امارات به موازین حقوق بشر انتظاری طبیعی است و اولین گام در این راه که نشان دهنده حسن نیت این دولت محسوب می شود ایجاد زمینه دسترسی زندانیان ایرانی به خدمات کنسولی است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.