اجرای طرح کاداستر اولویت سازمان ثبت اسناد در سال ۹۹

به گزارش روز چهارشنبه مرکز رسانه قوه قضائیه، ذبیح اله خداییان در اتاق فکر طرح کاداستر در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ‌ طرح کاداستر به عنوان یک طرح ملی و مهمترین زیرساخت در مدیریت زمین و مسکن عنوان کرد و افزود: این طرح موجب شفافیت در امور شده و از سوء استفاده افراد سودجو در امر زمین و مسکن جلوگیری می‌کند.

وی دیگر ویژگی‌های مهم اجرای طرح کاداستر را رفع مشکلات ناشی از تداخلات مرزی، جلوگیری از اختلافات مردم و افزایش امنیت در جامعه عنوان کرد.

معاون رئیس قوه قضائیه با اعلام اجرای طرح کاداستر به عنوان اولویت نخست سازمان ثبت اسناد و املاک در سال جاری، همه مدیران را مکلف کرد که در برنامه ریزی‌های استانی، این موضوع را مورد توجه قرار دهند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اضافه کرد: طولانی شدن اجرای طرح کاداستر خسارت زیادی در جامعه دارد، بنابراین همه مدیران ستادی و استانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همه مراجعی که در اجرای این قانون وظایفی را عهده دار هستند، تکلیف دارند که این موضوع را سرلوحه امور قرار دهند.

خداییان با تاکید بر اینکه همه مراجعی که مالک اراضی و مستغلات بوده یا این املاک تحت نظارت آن‌ها قرار دارد طبق قانون مکلف به ارائه نقشه استاندارد املاک و اطلاعات حقوقی، ثبتی و توصیفی آن‌ها به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هستند، به مدیران ستادی و استانی این سازمان ماموریت داد که اسامی مدیرانی که در انجام این وظیفه کوتاهی می‌کنند را به مراجع نظارتی و بازرسی اعلام کنند.

براساس این گزارش، در این جلسه که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن بررسی و آسیب شناسی طرح کاداستر، راهکارهای تسریع در اجرای آن مورد بررسی قرار گرفت.

کاداستر، نقشه‌ای ثبتی دارای ارزش حقوقی است که مرزها و مالکیت قطعات زمین را نشان می دهد و منبع اصلی داده ها در اختلافات و دعاوی بین مالکان زمین است. برخی از نقشه های کاداستر جزئیات بیشتری را نشان می دهد؛ مانند نام ناحیه، شماره شناسایی منحصر به فرد برای هر پارسل ملکی، گواهی شماره عنوان، موقعیت ساختارهای موجود، شماره بخش، نام خیابان های مجاور، ابعاد مرز ها را هم در بر می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.