استفاده از سامانه‌های الکترونیک در دوران تحول قضائی ضروری است

استفاده از سامانه‌های الکترونیک در دوران تحول قضائی ضروری است

کمال رئوف روز جمعه درگفت ‌وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا درباره تحول دستگاه قضایی افزود: اکنون استفاده از سامانه‌ها در حال رشد و به روزرسانی است و باید به سمتی برویم که برگزاری محاکم به صورت ویدئو کنفرانس گسترش یابد همچنین احیای حقوق عامه به صورت سازماندهی شده، علمی‌تر و فنی‌تر پیگیری شود.
وی با بیان اینکه برخی حوادث غیرمترقبه‌ حرکت تحول محور قوه قضاییه را کند کرده، گفت: تشدید تحریم های اقتصادی و محدودیت های سیاسی و تجاری بین الملل، بی نظمی‌های آبان ۹۸، ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شیوع بیماری کرونا بر روند تحول‌گرای دستگاه قضا اثر گذاشت، هرچند قوه قضاییه در مواجهه با این مسائل خوب ظاهر شد.
رئوف درباره اقدامات قوه قضاییه در دوران تحول قضایی اظهار داشت: مبارزه با مفاسد اقتصادی به عنوان نیاز ضروری و حیاتی امروز جامعه، مبارزه با مفاسد قدرت در مناصب مختلف، ورود دستگاه قضایی به موضوع احیای حقوق عامه از این منظر که قوه قضاییه فقط ناظر اجرای قوانین و محاکمه نباشد و به نوعی مطالبه‌گر حقوق مردم است، از جمله اقداماتی است که در دوران جدید با جدیت پیگیری می شود.
دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه اضافه کرد: در این دوران، قوه قضاییه به صورت فعال به مسائل سیاسی اجتماعی روز و ضروری جامعه بدون جانبداری در عرصه سیاسی ورود یافته که اثرات مثبتی داشته است همچنین گام دیگر دستگاه قضا، ورود به مشکلات و مصائب طبیعی و فشارهای اقتصادی است که التیام بخش معضلات جامعه است.
وی افزود: یکی دیگر از نمونه‌های بارز تحول دستگاه قضا، حمایت از کارگاه‌های تولیدی خرد و کلان بود که با تمهیدات قضایی کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی که در ورطه ورشکستگی یا کاملا تعطیل شده بودند، دوباره به فعالیت بازگشتند.
دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه ادامه داد: سفرهای استانی و بازدید و بازرسی های محسوس و نامحسوس مسئولان و مدیران قضایی در سراسر کشور و ورود جوانان در لایه‌ها و سطوح مدیریتی از دیگر اقدامات موثر دستگاه قضا در دوران تحول است.
رئوف با اشاره به اقدامات موثر دستگاه قضایی در جلوگیری از شیوع کرونا اظهار داشت: مقابله با محتکران اقلام بهداشتی و برهم زنندگان نظم عمومی همچنین اجرای طرح اعطای مرخصی به زندانیان و کاهش جمعیت کیفری و کاهش جرایم حبس از اقدامات دستگاه قضایی در دوران کرونا بود.
دادستان انتظامی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: اطاله دادرسی، حجم زیاد پرونده‌ها، عدم پاسخگویی که پیش از این از مشکلات دستگاه قضایی به شمار می رفت اکنون به تدریج در حال چاره اندیشی و رفع شدن است.
رئوف خاطرنشان کرد: منظور از تحول این است که قوه قضاییه نسبت به گذشته پویاتر، فعال‌تر و مفیدتر متناسب با نیازهای روز جامعه و شرایط کنونی عمل کند و مجموعه اقدامات اخیر دستگاه قضایی نمایانگر تحولی است که در آینده‌ای نه چندان دور اثرات خوبی در پی خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.