اعتراض وکلای ترکیه ای به طرح دولت برای اصلاح کانون های وکلا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، حزب عدالت و توسعه ترکیه پیش نویس قانونی را روز سه شنبه به پارلمان این کشور ارائه کرد که بر طبق آن در هر یک از استانهای ترکیه چندین کانون وکلا می تواند تشکیل شود در حالی که بر طبق قانون فعلی در هر استان ترکیه تنها یک کانون وکلا قابل تشکیل است.

جاهیت اوزکان، قانونگذار حزب عدالت و توسعه ترکیه به خبرنگاران گفت، این لایحه ضروری است زیرا کانونهای وکلا دیگر نمی توانند با توجه به افزایش ۱۳ برابری تعداد وکلا در ترکیه از زمان اجرایی شدن قانون فعلی، عملکرد مناسبی داشته باشند.

بر طبق پیش نویس قانون جدید، وکلای جدید اکنون اجازه دارند در هر استان در هر یک از کانونهای وکلا ثبت نام کنند. معترضان می گویند، این تلاشی برای تضعیف کانونهای وکلای موجود که از منتقدان دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در زمینه حقوق بشر و حاکمیت قانون بوده اند، به حساب می آید.

این کانون ها می گویند، نظام قضایی ترکیه در پی روند به زندان انداختن وکلا، بستن دهان وکلای مدافع و از بین رفتن اعتماد به قضات و دادستانها، دچار آشوب است.

یکی از وکلای حاضر در اعتراضات مذکور که نامش را فاش نکرد، گفت: این که وکلا در کانونهای وکلای متفاوت ثبت نام کنند منجر به ایجاد اختلاف می شود. وکلا در آن صورت بر طبق کانونهای وکلا دسته بندی خواهند شد. ما فکر می کنیم خطرات جدی وجود دارند.

در شهر آدانا در جنوب ترکیه نیز پلیس اقدام به استفاده از اسپری فلفل با هدف متفرق ساختن صدها وکیل معترضی کرد که در تظاهرات شعار می دادند “نمیتوان وکلای مدافع را ساکت کرد”.

مهمت دوراک اوغلو، رئیس کانون وکلای استانبول گفت، این کانون به مبارزه با این قانون حتی با وجود احتمال بالای تصویب شدن آن به دلیل داشتن اکثریت توسط حزب عدالت و توسعه و همپیمانانش در پارلمان ادامه می دهد.

او در جمع معترضان گفت: ما از حقوق دموکراتیک خود تا آخر کار با هدف جلوگیری از تصویب این لایحه استفاده خواهیم کرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، هزاران حقوقدان سه شنبه با برگزاری تظاهرات در استانبول ، مخالفت خود را با لایحه پیشنهادی حزب حاکم “عدالت و توسعه” اعلام کردند.
در صورت تصویب این لایحه در دولت، تعداد مراکز حقوقی و اعضای کانون های وکلا در ترکیه افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.