انجام بیش از ۸ هزار اقدام پاراکلینیکی ویژه زندانیان مشکوک به کرونا

انجام بیش از ۸ هزار اقدام پاراکلینیکی ویژه زندانیان مشکوک به کرونا

به گزارش روز چهارشنبه مرکز رسانه قوه قضاییه، مهدی حاجی محمدی در دیدار با جمعی از سفرای کشورهای خارجی حاضر در ایران با اشاره به بهبود وضعیت کمی و کیفی زندان‌ها و اجرای سیاست کاهش جمعیت کیفری، افزود: سازمان زندان‌ها و مجموعه قوه قضاییه تلاش می‌کند ضمن توسعه کمی و کیفی زندان‌ها (به اقتضای جمعیت کشور) با توسل به برنامه‌های مختلف قضایی، فرهنگی و آموزشی جمعیت کیفری را کاهش دهد و هرچه زودتر زمینه بازگشت زندانی به جامعه فراهم شود و مدت زمان اقامت وی در زندان کوتاه‌ترین زمان ممکن باشد.
وی ادامه داد: در این زمینه در صورتی که زندانیان تلاش کنند تا در رفتار بزهکارانه خویش تغییر ایجاد شود علاوه برخورداری از امتیازهای قانونی از قبیل عفو و مرخصی، از سایر تسهیلات قضایی همانند آزادی مشروط، تعلیق مجازات، استفاده از پابند الکترونیک (حبس در خانه یا ایجاد محدودیت در تردد) بهره‌مند می‌شوند.
رئیس سازمان زندان‌ها با تاکید بر توجه ویژه به برنامه‌های فرهنگی و تربیتی گفت: این سازمان بر اساس وظایف قانونی در اسناد بالادستی و قوانین عادی و رسالت انسانی و اسلامی، علاوه بر نگهداری زندانیان، عهده دار اصلاح محبوسان نیز هست و در قالب فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی، آموزشی، هنری و ورزشی و با مشارکت هزار و ۶١٠ مددکار، روانشناس و مبلغ یا مربی مذهبی، این امر انجام می شود.
در زندان ها دچار وضعیت قرمز کرونایی نشدیم
وی اضافه کرد: ‌اکنون شرایط تحصیل برای زندانیان از مقطع ابتدایی تا تحصیلات عالی فراهم است و در سال گذشته حدود ۱۱ هزار نفر در دوره‌های مختلف آموزش تحصیلی شرکت کرده‌اند و بیش از ۱۰۲ هزار نفر در مسابقات ورزشی درون زندان‌ها و بیش از ١٠٠ هزار نفر در مسابقات کتابخوانی برگزار شده در زندان‌های کشور شرکت کرده‌اند.
حاج محمدی با اشاره به بهداشت و درمان در زندان‌های ایران اظهار داشت: زندان‌های ایران به دلیل اتخاذ تدابیر ویژه و بومی در مقابل بیماری کووید ۱۹ یکی از بهترین اقدامات مرتبط با پیشگیری، درمان و کنترل بیماری را نه تنها در سطح کشورهای منطقه بلکه در سطح جهانی داشته است. به طوری که علی‌رغم وجود درصد بالایی از افراد پرخطر و دارای بیماری‌های زمینه‌ای و پس از گذشت چهار ماه از شروع اپیدمی در ایران، هیچگاه در زندان‌ها دچار بحران یا وضعیت قرمز نشده‌ایم.
وی تصریح کرد: این افتخار مرهون تحلیل درست وضعیت موجود، شروع زودهنگام آماده سازی سیستم بهداشت و درمان از زمان اعلام بروز اپیدمی در چین، اتخاذ راهکارهای بومی در زندان و تغییر کاربری فضاها، ضدعفونی مستمر، آموزش زندانیان و پرسنل، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و هماهنگی با وزارت بهداشت، در تهیه و اجرای پروتکل‌های کشوری و پروتکل‌های مختص زندان است.
رییس سازمان زندانها درباره اقدامات ویژه مقابله با اپیدمی کرونا در زندان‌ها، افزود: یکی از موارد مهم کنترل بیماری، غربالگری، تشخیص و درمان، به هنگام بازگشت از مرخصی بوده است؛ بنابراین با همکاری مشترک سازمان زندان‌ها و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، پروتکل منحصر به فرد «غربالگری، تشخیص، مراقبت ودرمان کووید ۱۹ در زندان» تهیه و به همه زندان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در این مدت بیش از هشت هزار مورد اقدامات پاراکلینیکی ویژه زندانیان مشکوک به بیماری کووید ۱۹ انجام شد.و برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و کاهش خطر انتقال بیماری کووید ۱۹، همه ملاقات‌های کابینی و حضوری به توصیه دفتر بهداشت و درمان و بر اساس پروتکل‌های ستاد ملی کرونا و پروتکل‌های تهیه شده توسط دفتر بهداشت و درمان لغو شد.
زندانیان همیاران سلامت در زندانها
وی ادامه داد: از نکات برجسته این پروتکل انجام تست کووید ۱۹ برای همه ورودی‌ها، ایجاد سه محل نگهداری مجزا به نام‌های قرنطینه، ایزوله و نقاهت‌گاه و تهیه تجهیزات پزشکی است که مطابق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی است؛ به جهت کاهش هرچه بیشتر تردد داخل بند، از زندانیان آموزش دیده با عنوان «همیار بهداشتی» جهت کنترل درجه حرارت بدن زندانیان (تب)، ارجاع به بهداری، آموزش بهداشت فردی و عمومی استفاده شد.
وی یادآور شد: همچنین تهیه و توزیع ۴۱۰ دستگاه «پالس اکسی متر» بین زندان‌های کشور و کانون‌های اصلاح و تربیت و تأمین تعداد ۸۱۶ اتاق ایزوله و اعطای مرخصی به ۱۲۰ هزار زندانی و تمدید آن در دو نوبت از جمله اقدامات است.
حاج محمدی بر لزوم حمایت از خانواده زندانیان و مراقبت‌های بعد از خروج تاکید کرد و افزود: سازمان زندان‌ها علاوه بر نگهداری زندانیان و ارائه خدمات گوناگون به آن‌ها در مدت حبس در قالب مؤسساتی به نام انجمن «حمایت از زندانیان و مراکز مراقبت بعد از خروج» به خانواده‌های زندانیان و به زندانیان آزاد شده خدمات ارائه می‌نماید.
وی ادامه داد: همچنین مددکاران اجتماعی زندان‌ها و انجمن‌های حمایت از زندانیان تلاش می‌نمایند تا مشکلات زندانیان و خانواده‌های آنان را کاهش دهند.
حمایت از ۶٠ هزار خانواده زندانی نیازمند
رئیس سازمان زندانها گفت: اکنون همه خانواده‌های زندانیان نیازمند، تحت پوشش قرار دارند و خدمات گوناگونی شامل پرداخت مستمری ماهیانه، تأمین مسکن، ازدواج و جهیزیه، بهداشت و درمان، فرهنگی، آموزشی و تحصیل فرزندان و همسران، مددکاری و مشاوره به آنان ارائه می‌شود.
وی اضافه کرد: تأسیس ۲۲۵ انجمن حمایت از زندانیان در شهرهای مختلف برای ارائه خدمات به خانواده‌های زندانیان، پوشش حمایتی برای حدود ۶۰ هزار خانواده زندانی نیازمند، در مدت حبس سرپرست خانواده (شامل کمک‌های نقدی و غیر نقدی) بازدید منزل و سرکشی به خانواده‌های زندانیان از سوی مسئولان زندان‌ها، در راستای اجرای طرح کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله اقدامات صورت گرفته به شمار می‌رود.

رییس سازمان زندانها یادآور شد: مراقبت پس از خروج زندانیان نیز مجموعه‌ای است از خدمات مدد کاری اجتماعی، مشاوره و روانشناسی، بهداشتی و درمانی، فرهنگی و تربیتی، اشتغال و حرفه‌آموزی، از زمان ترخیص از زندان تا حداکثر دو سال پس از آزادی، که در اختیار زندانیان آزاد شده قرار می‌گیرد تا از تکرار جرم آنان پیشگیری شود.
حاج محمدی گفت: با وجود همجواری با کشورهایی که بعضاً درگیر جنگ و ناامنی و شیوع تولید مواد مخدر می‌باشند و شرایط اجتماعی و اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه بر کشورمان که به طور طبیعی منجر به آثار سوء اجتماعی و افزایش پدیده‌های مجرمانه می‌شود، اما اتخاذ تدابیر تقنینی و قضایی در راستای سیاست حبس زدایی و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس و اتخاذ تدابیر تربیتی در زندان‌ها بر اساس مبانی اسلامی و انسانی و با اتکا به تجارب بشری و موازین بین‌المللی، تلاش شده است از رشد فزاینده و افسار گسیخته جرائم و ناهنجاری‌های اجتماعی جلوگیری شود و آمار تکرار جرم یا بازگشت به زندان در میان زندانیانی که در فرایند اصلاح و تربیت مشارکت داشته‌اند کاهش یافته و به ۵ درصد برسد.
وی خاطرنشان کرد: رهبر بزرگ ما حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کرده‌اند زندان‌ها باید آموزشگاه نیکی‌ها شود بر همین مبنا معتقدم با نگاه محبت‌آمیز به انسان‌ها و با اتکا به آموزه‌های دین اسلام و با تبادل تجربیات، باید بیش از پیش در سیر ارتقای فضای فرهنگی و معنوی زندان‌ها و حرفه آموزی و اشتغال زندانیان گام برداریم. از این فرصت استفاده می‌کنم و از زندان‌بانان موفق کشورهای شما دعوت می‌کنم که از زندان‌ها و مراکز تربیتی کشور من بازدید کنند. امیدوارم با همکاری سفرا زمینه هم‌اندیشی و همکاری‌های دوجانبه و چند جانبه بین‌المللی در این مسیر مقدس فراهم شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.