اژه‌ای: همراهی با دولت اولویت قوه قضائیه برای تحقق جهش تولید است

حجت الاسلام و المسلمین «غلامحسین محسنی اژه‌ای» روز پنج‌شنبه در آیین تکریم رئیس کل دادگستری استان مرکزی در اراک، افزود: مبارزه با فساد لازمه پویایی اقتصادی و جهش تولید است و این مبارزه بهصورت مستمر و جدی و به‌گونه‌ای که منجر به تعطیلی واحدهای اقتصادی و صنعتی نشود، دنبال خواهد شد.

وی ادامه داد: نامگذاری امسال با عنوان «جهش تولید»بر اساس انجام مطالعات و مشورت‌ها بوده و این تلاش برای تحقق این شعار مهمترین ساز و کار برای مقابله با توطئه‌های دشمنان است.

معاون اولیه قوه قضائیه گفت: در شرایط جنگ اقتصادی کشور نیازمند قوانین و مقررات کارا و موثر است و همه توان و ظرفیت‌ها باید همراستا و همسو باشند تا بتوانند وضعیت کنونی را مدیریت کرد و امور را در موقعیت کنونی به پیش برد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای از تمدید مرخصی برخی زندان خبرداد و ادامه داد: با مشاهده اولین موارد از ابتلا به کووید ۱۹، قوه قضائیه با هدف سلامت زندانیان تلاش‌های بسیاری داشته و ضمن آماده کردن ملزومات و تجهیزات بهداشتی برای مددجویان ندامتگاه‌ها همه توان را به‌کار گرفته تا زندانیانی که حضور آنان در جامعه ضرری ندارد، بتوانند از مرخصی استفاده کنند.

معاون اول قوه قضائیه گفت: بر این اساس شمار زیادی از زندانیان مالی، امنیتی و غیرمالی به مرخصی فرستاده شده‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: پیش از پایان فروردین ماه دستورالعملی با حضور ریاست قوه قضائیه وجمعی از مسئولان مربوطه تهیه شد که بر اساس آن مرخصی برخی زندانیان تمدید و افرادی که مشمول عفو می‌شدند توانستند آزاد شوند اما مددجویانی که از شرایط لازم برای تمدید مرخصی برخوردار نبودند به زندان باز گردندانده شدند.

وی خاطرنشان کرد: شیوع کرونا در گستره جهانی موقعیتی را رقم زده که پیش از این تجربه نشده بود و دنیا با این بیماری موقعیت متفاوت و تحول جدیدی را می‌گذراند.

معاون اول قوه قضائیه گفت: قدرت‌هایی که به نیروی نظامی، فناوری و بنیه انسانی و مالی خود می‌نازیدند در برابر کرونا ناتوان و درمانده شده ‌اند و به نقطه‌ای رسیده‌اند که حتی در تامین تجهیزات مورد نیاز بخش درمان و مردم مشکلات حاد دارند.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی دشمنان توانسته با تکیه بر توان مردمی بسیاری از چالش‌ها را در مقابله با کووید ۱۹ به بهترین شکل مدیریت کندواکنون با کوشش ایثارگرانه کادر درمان و تلاش مسئولان و مردم ۲حدود دو سوم مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در کشور بهبود یافته‌اند و جمهوری اسلامی ایران در زمره برترین‌ها در مقابله و پیشگیری در برابر این بیماری است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به سمتی حرکت می‌رود که نه تنها در تولید تجهیزات و ملزومات بهداشتی خودکفا شده بلکه زمینه صادرات این اقلام نیز برای کشور فراهم شده‌ که این مهم حاصل همدلی، اتحاد و توکل به خداوند است.

معاون اول قوه قضائیه یادآور شد: شیوع ویروس کرونا در جهان موجب شد قدرت‌های پوشالی هویدا شوند و این دستاوردی مهم است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از سخنانش با افزایش سرمایه گذاری، اشتغال و امنیت در استان مرکزی افزود: این توفیق در سایه همدلی و اتحاد مسوولان استانی حاصل شده‌است.

وی با یادآوری تعطیلی برخی واحدهای اقتصادی و صنعتی کشور و استان مرکزی در جریان شیوع ویروس کرونا، افزود: تعطیلی این بنگاه‌های اقتصادی مشکلات به همراه داشته است و باید با برنامه‌های هوشمندانه و موثر ضمن کمک به مردم برای مسائل پسا کرونا نیز تدبیر شود.

معاون اول قوه قضائیه با یادآوری وجود ۵۰۰ پرونده خلاف شرع بیّن(ارایه حکم بر خلاف شرع بین) در مدت پنج سال گذشته در استان مرکزی، افزود: می‌طلبد که با انجام مطالعه آسیب شناسی از بروز مجدد این مشکلات جلوگیری شود.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی نیز در این نشست کاهش ورودی‌های به نظام قضایی را از برنامه‌های اولویت‌دار عنوان کرد و گفت: ورود ۱۶ میلیون پرونده در سال به قوه قضائیه زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست و کاهش ورودی پرونده‌ها کم شدن اعمال ماده ۴۷۷ و کاهش زندانی به زندان‌ها به همراه دارد.

حجت الاسلام «عبدالمهدی موسوی» افزود: عللی که به ماده ۴۷۷ پرونده‌های استان مرکزی منجر شده باید با دقت بررسی شودو رویه علمی در این راستا مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: آزادی و مرخصی زندانیان به‌دلیل بیماری کرونا اقدامی ارزشمند بود و آزادی این افراد زمانی انجام شد که مددجویان ندامتگاه‌ها در سایر کشورها فراموش شده بودند.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی منظم سازی امور دادگستری، کاهش شمار پرونده‌های معوق، بهره‌گیری از ظرفیت شورای تامین و قضایی برای کاهش مشکلات استان، استفاده بهینه از دادرسی الکترونیک و تلاش برای تحقق جهش تولید را از جمله برنامه‌های دادگستری این استان عنوان کرد.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان مرکزی نیز در این نشست گفت: تکریم بر مبنای مودت و دوستی نسبت به یکدیگر از جمله اقدامات دادگستری استان در مدت چهار سال گذشته بوده است.

حجت الاسلام قاسم عبدالهی افزود: رتبه امنیت این استان با تلاش و همکاری مردم و تعامل دستگاه‌ها با یکدیگر از هفت به هفدهم رسیده است.

وی ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در استان مرکزی و کشور با اقدامات انجام شده تاکنون موردی از کرونا در زندان‌های استان مشاهده نشده است.

در این آیین که با حضور معاون اول قوه قضائیه، نماینده ولی فقیه، استاندار و جمعی از مسئولان استان مرکزی برگزار شد حجت الاسلام «قاسم عبدالهی» به عنوان رئی سازمان قضایی نیروهای مسلح استان مرکزی معارفه و حجت الاسلام «عبدالمهدی موسوی» نیز به عنوان رئیس کل دادگستری استان مرکزی تعیین شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.