بازداشتی‌ها مشمول عفو، آزادی مشروط و مرخصی نیستند

سعید دهقان روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: نگرانی ما در شرایط خاص شیوع بیماری واگیردار کرونا که دنیا را متوقف کرده، سلامت زندانیان، زندانبانان، مددکاران، دادیاران، کارکنان زندان، کارکنان شعب دادگاهها و حتی قضات است.
وی ادامه داد: همه این افراد حق زندگی دارند و وقتی راه حلی با عنوان «آزادی موقت» وجود دارد، دلیلی ندارد که به نوعی این افراد در وضعیت پرریسک قرار گیرند.
دهقان اضافه کرد: البته در این روزها با تشکیل هیات های قضایی اقدامات خوبی از سوی قوه قضائیه در حال انجام است اما امیدواریم که به قدر کافی عمل شود و در حد شرط لازم باقی نماند.

فریبا عادلخواه ۱۱ ماه بازداشت است
وکیل فریبا عادلخواه اظهار داشت: موکلم حدود ١١ ماه است که در بازداشت به سر می برد و با همکاری گروهی از وکلای دادگستری از همه ظرفیت های قانونی، مدنی، اجتماعی و فراقضایی برای تضمین آزادی و دادرسی منصفانه استفاده کردیم و در نتیجه موفق شدیم خانم عادلخواه را از اتهام جاسوسی و تشویق اذهان عمومی تبرئه کنیم.
وی ادامه داد: روز یکشنبه دادگاه رسیدگی به دو اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
دهقان اضافه کرد: با توجه به اینکه اجتماع و تبانی را یک فرد به تنهایی نمی تواند انجام دهد و باید با فرد دیگری اقدام به تبانی کند و در این پرونده مارشال آزاد شد و اکنون در فرانسه است، امیدواریم این اتهام هم منتفی شود.
این وکیل دادگستری با بیان اینکه آخرین جلسه دادگاه محاکمه موکلم برگزار شده، اظهار داشت: اتهام تبلیغ علیه نظام در مورد پژوهشگری که آن هم پژوهش های دینی و ملی کار می کند معنادار نیست و پژوهشگران معمولا علیه نظام کار نمی کنند و تحقیق می کنند و تحقیقات هم ارزشمند است و هر کشوری هم از نتایج پژوهش ها استفاده می کند.

علیرضا علی نژاد اوایل تیرماه محاکمه می شود
دهقان درباره پرونده علیرضا علی نژاد گفت: موکلم تاکنون حدود هشت ماه است که در بازداشت به سر می برد و دومین جلسه دادگاه علی نژاد اوایل تیرماه در شعبه ٢٨ بدوی دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه برگزار می شود.
وی ادامه داد: امیدوارم با توجه به اصل شخصی بودن مجازات که از اصول مهم حقوق جزا و جرم شناسی است، موکلم به عنوان یک نویسنده، ویراستار و به عنوان پدر دو کودک از مسیر سوءتفاهم عبور کنند.

جلسه دادگاه سحر تبر به دلیل ابتلا به کرونا برگزار نشد
دهقان درباره پرونده فاطمه خویشوند معروف به «سحر تبر» گفت: روز گذشته (دوشنبه) قرار بود جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده موکلم در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب برگزار شود اما با توجه به اینکه وی به کرونا مبتلا شده است و در قرنطینه زندان به سر می برد، طبق مقررات سازمان زندانها، به دادگاه اعزام نشد.
وی ادامه داد: این فرد هشت ماه است که در بازداشت موقت است و طی لایحه ای که به شعبه ٢٨ تقدیم شد، موکلم از قاضی درخواست کرد و گفت که «حالا که مبتلا بودنم به کرونا اثبات شده و معلوم است که دروغ نمی گویم قاضی دادگاه اجازه دهد تا دوران بیماری را کنار خانواده و در منزل باشم و بعد از بهبود به زندان بازگردم».

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.