بازگشت بیش از ١٣۴ میلیارد تومان به خزانه بدلیل عدم ایفای تعهدات ارزی

سید یاسر رایگانی روز یکشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: اموال ٨٠٩ شرکت و تاجر نیز توقیف و کارت بازرگانی یکهزار و ٣٨۵ شرکت تعلیق یا ابطال شد، همچنین ١۴ مدیرعامل یا مسئول شرکت های تجاری نتوانستند تعهدات خود را عملی کنند، در حبس هستند.

رایگانی درباره ارزها و جرایم مسترد شده به سیستم بانکی در سال ۹۸ گفت: مقدار ۸۸۹ هزار و ۴۰۰ پوند، ۴ میلیارد و ۴۴۱ میلیون و ۶۸۶ هزار و ۷۰۱ درهم، ۱۸۲ میلیون و ۴۸ هزار و ۴۳۹ دلار، ۶۶۹ میلیون و ۸۵۷ هزار و ۷۹۲ روبل، ۴۱۷ میلیون و ۶۶ هزار و ۹۶ روپیه، ۴۷۴ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۶۸۳ لیرپ، ۶۷ میلیارد و ۲۹۸ میلیون و ۱ هزار و ۴۵۸ ون کره جنوبی، ۹۴ میلیون و ۵۱۱ هزار و ۴۸۰ ین ژاپن، ۵ میلیارد و ۶۶۸ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۸۹۴ یوان چین، ۲ میلیارد و ۷۱۹ میلیون و ۸۸۸ هزار و ۹۹۶ یورو، ۲۷ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۵۳۹ کرون و ۱۴ میلیون و ۲۳۵ هزار و ۲۸۵ فرانک جمعا به ارزش ۱۳۴ میلیارد و ۸۸۶ میلیون تومان از شرکت های متخلف به دلیل عدم ایفای تعهدات ارزی وصول شده است.

وی گفت: در روزهای اخیر اظهاراتی درباره ارزهای دولتی مطرح شد که بعضاً بخشی از صحبت ها ناشی از بی اطلاعی بود.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی ادامه داد: سازمان تعزیرات حکومتی از سال ١٣٩۶ مسئول رسیدگی به پرونده های ارزی است و ماده ١٠ و ١١ قانون تعزیرات حکومتی تکلیف پرونده های ارزی و نحوه رسیدگی به آنها را مشخص و در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی قرار داده است.
رایگانی اضافه کرد: با پیگیری های مستمر رییس سازمان تعزیرات حکومتی کمیته ای در تعزیرات تشکیل شده که به صورت هفتگی روند رسیدگی به این پرونده ها را در کل کشور رصد می کند.

رسیدگی به ۴٨۵ هزار پرونده در تعزیرات
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی اظهار داشت: در سال ٩٨، تعداد ۴٨۵ هزار فقره پرونده در شعب تعزیرات رسیدگی شد که نسبت به سال قبل از آن، ۴٠ هزار افزایش تعداد پرونده را شاهد بودیم.

تشکیل بیش از ۵ هزار پرونده تخلف در دوران کرونا
وی درباره اقدامات تعزیرات در دوران شیوع بیماری کرونا گفت: رسیدگی به پرونده های مرتبط با موضوع کرونا از سوم اسفند ماه آغاز شد؛ در این مدت تعداد چهار هزار و ٨٧١ تیم مشترک از ٢٩ هزار و ١٢١ واحد صنفی بازرسی کردند که در این بازرسی ها، ۶ هزار و ٩٢٧ واحد دارای تخلف و ١۴ هزار و ٢٢٩ واحد تخلف نداشتند.
سخنگوی سازمان تعزیرات افزود: با توجه به رویکرد تعزیرات در پیشگیری از وقوع تخلفات، تعداد هفت هزار و ٩۵۵ واحد با دریافت تذکر نسبت به اصلاح تخلف خود اقدام کردند.
رایگانی اظهار داشت: در این بازه زمانی پنج هزار و ۱۷۷ پرونده در گشت‌های مشترک برای متخلفان تشکیل شد و متخلفان ۸۴ میلیارد ریال جریمه شدند.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: بیشترین تعداد پرونده‌های تشکیل شده مربوط به استان فارس، تهران، خراسان رضوی و قزوین و کمترین پرونده‌ها مربوط به استان‌های کرمانشاه، زنجان و بوشهر است.
وی افزود: در این بازه زمانی، هفت میلیون و ۵۹۴ هزار و ۲۱۱ ماسک، ۴۸۷ هزار و ۹۸ لیتر الکل و مواد ضدعفونی کننده و ۷۵ میلیون و ۸۴۴ هزار و ۱۶۳ دستکش یکبار مصرف و ۶۸ هزار و ۵۵۳ روپوش بیمارستانی کشف و تحویل وزارت بهداشت شده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی درباره پرونده های تشکیل شده در فروردین ماه گفت: تعداد ۳۹ هزار و ۴۲۹ پرونده در فروردین ماه سال جاری تشکیل شده و متخلفان به پرداخت ۱۴۸ میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شده اند که تعداد ۳۳ هزار و ۲۰۶ پرونده مربوط به حوزه کالا و خدمات، چهار هزار و ۷۶۳ قاچاق کالا و ارز و هزار و ۴۶۰ بهداشت و درمان بوده است.

مهمترین پرونده های استانی
رایگانی درباره مهمترین پرونده های تشکیل شده در استان ها افزود: در استان فارس، با افزایش قیمت میوه طی روزهای اخیر، گشت های نظارتی تعزیرات حکومتی با همکاری بازرسان سازمان صمت مدام از میادین میوه و تره بار و سردخانه ها انجام می شود. در این راستا و طی بازرسی انجام شده از یک سردخانه واقع در شهر شیراز، بیش از ۲۵ تن لیمو به ارزش بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال کشف شد که به قصد گرانفروشی و سودجویی اخفاء و از عرضه آن در بازار امتناع شده بود.
وی ادامه داد: دستور فروش لیموها در میادین میوه و تره بار به نرخ مصوب صادر شد و برای این سردخانه نیز تشکیل پرونده شده و جهت رسیدگی به شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات احتکار ارجاع شده است.

جریمه رییس یک بیمارستان دولتی در اصفهان
رایگانی افزود: در استان اصفهان، پرونده تخلف رییس یک بیمارستان دولتی به اتهام اخذ وجوه اضافی از بیماران بابت حق العمل جراحی به منظور سودجویی با گزارش معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی در شعبه ششم بدوی ویژه رسیدگی به تخلفات بهداشتی و درمانی اداره کل تعزیرات حکومتی استان اصفهان رسیدگی شد و با توجه به دفاعیات غیرموجه متهم و تایید کمیسیون ماده ۱۱ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تخلف برای شعبه محرز و در مرحله بدوی، رییس این بیمارستان متخلف به پرداخت یک میلیارد و ۴۹۲ میلیون ریال جریمه نقدی در حق دولت و استرداد مبالغ اضافی دریافتی به شاکیان محکوم شد.

کشف بیش از ۵٠٠ هزار ماسک تقلبی در استان البرز
وی ادامه داد: در استان البرز، شبکه ای از دلالان که در فضای مجازی اقدام به فروش ماسکهای n۹۵ و محلول ضدعفونی می کردند، کشف شد؛ در مرحله اول بیش از ۱۰ هزار ماسک فیلتردار و ۱۲۰ لیتر محلول ضدعفونی کشف و ضبط و در اعترافات بعدی متهمان با کسب نیابت قضایی به ۲ انبار و محل تولید این ماسک ها در تهران اعزام و در با حضور جانشین کل گشتهای سیار تعزیرات حکومتی به محل وارد شدند که طی بازرسی ها مقدار بیش از ۵۰۰ هزار ماسک فیلتردار تقلبی دست ساز آماده عرضه به بازار و مقدار بیش از ۳۰۰ هزار ماسک در حال تولید در کارگاههای غیرمجاز و فاقد مجوزهای اولیه بهداشتی کشف شد.
رایگانی اضافه کرد: در استان تهران با شکایت دانشگاه علوم پزشکی از یک شرکت فروش اقلام پزشکی و طبی، پرونده تخلف برای رسیدگی به این اداره کل ارسال شد و به شعبه ۱۳ بدوی- تخصصی تعزیرات حکومتی ارجاع و پس از رسیدگی و احراز تخلف، متصدی شرکت موصوف به مبلغ ۳ میلیارد و۵۰۰ هزار ریال جریمه نقدی محکوم شد.
وی افزود: در استان خراسان رضوی، براساس گزارش مأمورین پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز و در راستای کنترل و بازدید انبارهای سطح شهر از یک انبار هزار و ٣٨٠ کیسه ۵۰ کیلوگرمی نخود سبز به مارک های chich peas و maiga محصول کشور تانزانیا کشف که در این راستا پرونده تعزیراتی تشکیل و به شعبه چهارم ویژه رسیدگی به تخلفات قاچاق کالا و ارز ارجاع که درحال رسیدگی است.

آغاز طرح ویژه ماه مبارک رمضان
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از آغاز طرح ویژه ماه مبارک رمضان از روز گذشته(شنبه) خبر داد و گفت: تمرکز گشت های تعزیرات بر رصد بازار و توزیع اقلام ضروری و عمومی در ماه مبارک رمضان است و کالاها باید با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار به دست مصرف کنندگان برسد.
وی ادامه داد: این طرح تا پایان ماه رمضان ادامه دارد.

جذب پذیرفته شدگان آزمون استخدامی‌ تعزیرات تا پایان اردیبهشت
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی درباره آخرین وضعیت جذب پذیرفته شدگان آزمون استخدامی‌ تعزیرات گفت: ٢۵٠ نفر از افرادی که سال گذشته در آزمون استخدامی پذیرفته شده اند حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه قطعا شروع به کار خواهند کرد.

شرکت های فعال در فضای مجازی موظف به مرجوع کردن کالا هستند
رایگانی درباره خرید در فضای مجازی به شهروندان گفت: با توجه به شرایط قرنطینه بیشتر خریدهای هموطنان به صورت غیرحضوری و تلفنی یا در فضای مجازی انجام می شود و از اینکه این بخش از کسب و کارها رونق می‌گیرد خوشحال هستیم اما مشروط بر اینکه حقوق مصرف‌کنندگان هم رعایت شود.
وی اظهارداشت: شرکت های فعال در فضای مجازی موظف به مرجوع کردن کالا هستند و اگر مشتری هنگام تحویل کالا متوجه شود که کالای سفارش داده شده با کالایی که تحویل می گیرد متفاوت است شرکت تامین کننده موظف است کالا را با هزینه خودش پس بگیرد.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی به شهروندان توصیه کرد از فروشگاه های مجازی خرید کنند که فضای واقعی و فیزیکی آن فروشگاه را می شناسند.

گران‌فروشی نان را به تعزیرات اعلام کنید
وی درباره افزایش قیمت نان گفت: طبق اعلام دولت افزایش قیمت حتی در آرد نانوایی های ازادپز هم وجود ندارد؛ در نان داشته باشیم و اگر شهروندان مصداق فروش اجباری با قیمت بالا را مشاهده کردند به تعزیرات اعلام کنند.

تعزیرات مرجع رسیدگی به تخلفات در پمپ بنزین ها است
رایگانی درباره تخلفات پمپ بنزین ها هم گفت: تعزیرات مرجع رسیدگی به تخلفات در پمپ بنزین ها است و همزمان با سهمیه بندی اعلام آمادگی رسیدگی به تخلفات را مطرح کردیم و امیدوارم شرکت پخش فراوارده های نفتی به عنوان مرجع ناظر و کشف تخلف در این زمینه ما را یاری کنند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.