بخشی از وظیفه دیوان عالی کشور حضور میدانی در دادگستری استان‌ها است

بخشی از وظیفه دیوان عالی کشور حضور میدانی در دادگستری استان‌ها است

حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد مرتضوی‌مقدم روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با توجه به آرای صادره محاکم قضایی که به دیوان عالی کشور ارجاع نمی شود و در استان‌ها قطعی می‌شود، همکاران این دیوان به صورت دوره‌ای و مرتب به استان‌ها رفته و یک هفته در دورترین نقطه قضایی کشور حضور داشته و پرونده‌ها را بررسی می‌کنند

وی افزود: در فرایند آخر این اقدام دیوان عالی کشور اینجانب به عنوان رییس دیوان حضور یافته و مشکلات را جمع‌بندی کرده و به رییس قوه قضاییه گزارش می‌دهیم.

رییس دیوان عالی کشور بیان کرد: سفر به سیستان و بلوچستان نیز در راستای همان وظیفه قانون اساسی انجام شده که دیوان عالی کشور ناظر بر افهام تمام دادگاه‌های سراسر کشور است.

وی افزود: آنچه دیوان عالی کشور از این سفر به سیستان و بلوچستان به دست آورده تنظیم و در محضر رییس قوه قضاییه مطرح و پیگیری می‌شود.

کسب رضایت اولیای دم برای ۳۵ پرونده قتل

رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه ظرفیت‌های خوبی در استان از جمله بزرگان، سران طوایف و مردم خونگرم، مهربان و با وفا وجود دارد گفت: از این ظرفیت‌ها برای حل و فصل اختلافات و پرونده‌هایی که به نحوی بسیار پیچیده و قامض بوده مانند پرونده‌های قتل، حداکثر استفاده را کرده‌ایم.

حجت الاسلام علی مصطفوی‌نیا بیان کرد: از ابتدای امسال به لطف خدا و با کمک بزرگان، طوایف و شورای حل اختلاف در ۳۵ پرونده قتل از اولیای دم رضایت گرفته شده است.

وی افزود: با این رضایت ها از ایجاد دلهره ها، درگیری‌ها و قصاص و کینه‌ها جلوگیری شده است.

رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان بیان کرد: از تمامی بزرگان و ریش سفیدان و کسانی که در استان جایگاهی در طایفه، قبیله و منطقه خودشان دارند انتظار است که اجازه وقوع چنین حوادثی را ندهند.

وی افزود: بررسی بسیاری از پرونده‌های حوادث نشان می دهد که موضوعات بسیار جزیی و سوء تفاهم‌ها باعث چنین حوادث بزرگی شده است.

مصطفوی‌نیا تصریح کرد: برای گرفتن رضایت اولیای دم ۳۵ پرونده یادشده بزرگان طوایف همکاری خوبی داشتند اما چقدر خوب بود که این وساطت ها و پیگیری‌ها قبل از وقوع این قتل ها انجام می شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.