بررسی بیش از ۱۱ هزار تخلف کرونایی در سامانه سجام قوه قضاییه

به گزارش روز شنبه قوه قضاییه، محمدباقرالفت با بیان اینکه از اسفند سال۱۳۹۸ از ظرفیت سامانه سجام با عنوان "دیده بانان پیشگیری، حافظان سلامت" به منظور دریافت گزارش های مردمی در حوزه تخلفات بیماری کرونا بهره برداری شد، گفت: در مدت شیوع بیماری کرونا توانستیم با فراهم کردن شرایط گزارش گیری درباره موضوع تخلفات کرونا، ۱۱ هزار ۴۲۰ گزارش مردمی در این باره دریافت و با هماهنگی با دادستانی کل کشور و دادستانهای استانها نسبت به رسیدگی به تخلفات حوزه کرونا اقدامات چشمگیری انجام دهیم.

وی اظهار کرد: نظارت بر رعایت بهداشت محیطی در نانوایی ها، جایگاه های سوخت، فروشگاه های زنجیره ای(به عنوان مراکز پرخطر) و معرفی انبارهای احتکار کالاهای سلامت محور از جمله موضوعاتی بودند که به دلیل اهمیت آنها در تامین سلامت مردم و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا تاکید بیشتری برای شناسایی آنها داشتیم.

معاون رییس قوه قضاییه افزود: ۳۲ درصد از گزارش های دریافتی به تعداد سه هزار و ۶۳۹ گزارش توسط دادستان های سراسر کشور رسیدگی و احکام آنها صادر و با متخلفان برخورد قانونی شده است. همچنین ۵۵ درصد از گزارش ها به تعداد ۶ هزار و ۲۸۳ گزارش توسط دادستانها در دست بررسی است.

وی بیان کرد : از این تعداد ۱۴۹۸ گزارش تخلفات حوزه کرونا نیز در معاونت های پیشگیری استانهای سراسر کشور در دست بررسی است تا در صورت احراز جرم به دادستان های استان ارجاع داده شود.

الفت اظهار کرد: تعداد چهار هزار و ۴۳۴ گزارش با موضوع سایر مواردی که منجر به شیوع بیماری کرونا می شود، تعداد دو هزار و ۳۲۳ گزارش با موضوع فعالیت غیرمجاز اماکن (تفریحی، ورزشی، تجاری و…) ، هزار و ۵۵۰ گزارش عدم رعایت بهداشت و شاخص های اعلام شده در فروشگاه های زنجیره ای، هزار و ۴۷۶ گزارش عدم رعایت بهداشت در نانوایی ها، .. هزار و ۱۰ گزارش عدم رعایت بهداشت در سورپرمارکتها، میوه فروشی ها و ، ۴۲۳ مورد عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در جایگاه سوخت، ۸۲ مورد احتکار محصولات بهداشتی ، ۷۲ مورد گران فروشی و تخلف در عرضه محصولات بهداشتی از جمله موضوع گزارش های تخلفات دریافت شده هستند.

وی گفت: استانهای تهران با سه هزار و ۶۹۷ گزارش، فارس با هزار و ۶۱۳ گزارش، خراسان رضوی با ۸۰۹ گزارش، اصفهان با ۷۵۶ گزارش و استان آذربایجان شرقی با ۶۷۸ گزارش به ترتیب بیشترین تعداد گزارش ها را تاکنون ثبت کرده اند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با تشکر از کسانی که نسبت به اعلام گزارش های مردمی با قوه قضاییه همکاری داشته اند گفت: نظارت مردم بر مردم از جمله نظارت هایی است که می تواند در پیشگیری از شکل گیری و وقوع بسیاری از تخلفات و جرایم موثر باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.