بستر رودخانه‌ها جزو منابع و اموال ملی است

بستر رودخانه‌ها جزو منابع و اموال ملی است

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان بازرسی کل کشور، در دیدار رئیس سازمان بازرسی کل کشور و وزیر نیرو، چالش های حوزه آب و برق مانند برداشت های بی‌رویه از منابع آب کشور، سدسازی غیراصولی، نابسامانی در حفاظت از بستر و حریم رودخانه‌ها و ضرورت توجه جدی به استفاده از انرژی‌های نو مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن درویشیان در دیدار با رضا اردکانیان وزیر نیرو با اشاره به تلاش های موثری که در صنعت آب و برق کشور شده است در خصوص چالش های این حوزه در سال های اخیر گفت: برداشت از منابع تجدید پذیر آب کشور بیش از ظرفیت طبیعی بوده و طی سال‌های گذشته، برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی زیرزمینی، اغلب دشت های کشور را با بحران مواجه کرده است.

وی با اشاره به ترک فعل‌ها در حوزه آب گفت: یکی از مأموریت‌های رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی، بررسی ترک فعل‌هایی است که منجر به آسیب‌های گسترده در کشور شده و بعضاً قابل جبران هم نیست. مثل برداشت‌های بی‌رویه آب در سال‌های متمادی که معلوم نیست تا چه زمان اثرات مخرب آن بر آبخوان‌ها جبران شود و سازمان بازرسیاین موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.

درویشیان سدسازی غیراصولی را معضل دیگر حوزه آب دانست و گفت: سدسازی بی‌رویه و بدون بررسی دقیق، آسیب‌هایی در حوزه آب به دنبال داشته است که خشک شدن رودخانه‌ها، تالاب‌ها و دریاچه‌ها از عوارض اصلی آن است.

وی ادامه داد: تدوین نکردن اسناد آمایش سرزمین و عدم لحاظ ظرفیت‌های مناطق در بحث منابع آب، خصوصاً در حوزه کشاورزی که بهره‌وری بسیار پایینی دارد از جمله معضلات دیگر حوزه آب است.
عضو شورای عالی قوه قضاییه گفت: عدم توجه به حریم رودخانه ها در دوره‌های مختلف خسارت‌های فراوانی مانند سیل سال گذشته ایجاد کرده است. به این لحاظ بعضاً شاهدیم برای ساخت‌وساز حتی در بستر رودخانه‌ها مجوز و حتی سند هم صادر می‌شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به حساسیت موضوع ادغام شرکت های آبفای شهری و روستایی و ماهیت متفاوت این شرکت ها، دغدغه های سازمان بازرسی کل کشور درباره وضعیت نیروی انسانی، انتقال اموال و دارایی‌ها و حفظ کیفیت خدمت رسانی به مشترکان در ساختار جدید را مطرح کرد.

وی همچنین در پایان با اشاره به چالش های حوزه برق گفت: عدم استفاده از انرژی‌های نو مانند باد و نور خورشید و بدهی کلان صنعت برق به پیمانکاران از جمله آسیب‌های حوزه برق است. کشور ما ظرفیت فوق‌العاده‌ای به لحاظ انرژی‌های نو دارد که باید بیشتر از آن بهره برد.

وزیر نیرو: علت تاب‌آوری وزارت نیرو در شرایط جنگ و تحریم تمرکززدایی است
براساس این گزارش، رضا اردکانیان وزیر نیرو طی سخنانی با اشاره به ساختار این وزارتخانه گفت: یکی از دلایل اینکه وزارت نیرو در شرایط مختلف مانند جنگ و تحریم تاب‌آوری داشته، ساختار آن است که تمرکززدایی در آن صورت گرفته است.

وی همچنین به شاخص های خدمات رسانی حوزه فعالیت وزارت نیرو در ایران که همپای بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیاست، اشاره کرد.

اردکانیان ضمن اشاره به فرایند انتخاب مدیران مجموعه وزارت نیرو از طریق فراخوان و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی مجرب خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم طی عمر باقی‌مانده از دولت، آسیب‌پذیری صنعت آب و برق کشور را کم کنیم؛ ازاین‌رو تلاش می‌کنیم سیستم حسابرسی داخلی را فعال‌تر کرده و مراقبت‌های مجمعی را بیشتر ‌کنیم و امیدواریم همکاری سازمان بازرسی با وزارت نیرو در این زمینه و سایر زمینه ها با ماندگاری و پایداری همراه باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.