بنگلادش رهبران اصلی مخالفان را آزاد کرد

براساس این گزارش، "انیس الحق" وزیر دادگستری این کشور اعلام کرد که خالده الضیاء، رهبر حزب ملی گرایان بنگلادش و نخست وزیر پیشین این کشور بر مبنای ماده یک قانون ۴۰۱ مربوط به امور جزایی به صورت مشروط به مدت ۶ ماه از زندان آزاد شد.

وی در یک کنفرانس خبری در دفتر خود در ساختمان گلشن، در این خصوص گفت: خانم ضیاء متعهد شده است در مدت آزادی مشروط که به سبب کهولت سن و بر مبنای موازین حقوق بشری انجام گرفته است، صرفا در خانه بماند و از انجام سفر خارجی به شدت پرهیز کند.

یک مقام وزارت کشور بنگلادش نیز به این نشریه گفت که دستور آزادی نخست وزیر پیشین از زندان برای استعلام نهایی به دفتر نخست وزیری ارسال شد و قرار است خانم ضیاء ابتدا برای درمان به بیمارستان منقتل شود و یا اینکه فرآیند درمان در منزل او پیگیری شود.

این مقام وزارت کشور همچنین گفت که آزادی رهبر حزب ملی گرایان بنگلادش بعد از درخواست خانواده او از خانم شیخ حسینه واجد، نخست وزیر و دیدار گروهی همه اعضای این خانواده با او (نخست وزیر) عملی شده است.

خانم ضیاء ۷۵ ساله از بیماری تنگی نفس (آسم) رنج می برد به همین دلیل احتمال ابتلای او به بیماری کرونا نیز بسیار زیاد است.

به گزارش ایرنا، دو هفته قبل بود که درخواست تجدید نظر مطرح شده از سوی خانواده خالده ضیا رئیس مهمترین حزب مخالف بنگلادش برای آزادی او از زندان به دلیل نگرانی‌های مربوط به وضعیت سلامت‌اش مطرح شد.

اسد الزمان خان کمال، وزیر کشور بنگلادش طی مراسمی در پایتخت این کشور تأیید کرده بود که وزارتخانه وی یک درخواست تجدید نظر از جانب خانواده خالده ضیا را دریافت کرده است.

کمال خاطر نشان کرد: وزارت امور کشور بنگلادش این درخواست را به وزارت قانون، دادگستری و امور پارلمانی این کشور ارجاع داده تا نظر حقوقی آن را درباره این درخواست دریافت کند و همچنین نظر آن را درباره روند اقداماتی که بعد از این بررسی اتخاذ شوند، جویا شود.

او گفت: این درخواست یک مسئله قضایی بوده و وزارتخانه وی نمی‌تواند به تنهایی درباره آن تصمیم بگیرد.

اخیرا خانواده خالده ضیا درخواست کردند تا او را برای معالجات پیشرفته‌تر به لندن ببرند. خالده ضیا که تاکنون سه بار نخست وزیر بنگلادش بوده اخیرا براساس گزارش‌ها گرفتار مشکلات جدی جسمی شده است.

او در سال دوم دوره ۱۷ ساله مجازات حبس‌اش مربوط به اتهام اختلاس قرار دارد. حزب او و وکلایش ادعا کردند که پرونده‌های قضایی او با انگیزه‌های سیاسی مطرح شده‌اند.

خالده بیوه "ضیاءالرحمان" رئیس جمهور اسبق ترور شده بنگلادش بوده و مدتی هم بود که به علت وخامت وضعیت جسمی‌اش به یک بیمارستان دولتی منتقل شده بود.

البته حزب ملی‌گرای بنگلادش متعلق به خالده ضیا دو هفته قبل خواستار برپایی اعتراضاتی سراسری در این کشور برای روز چهارشنبه به منظور مطالبه آزادی وی شده بود، اما امروز با آزادی او از اعضای حزب خواست تا از تجمع در برابر بیمارستان و یا منزل رهبرشان جدا خود داری کنند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.