تخریب آلونک‌ها نتیجه بی‌توجهی به اولویت‌ها است

به گزارش روز دوشنبه مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه مسئولان عالی قضایی کشور اظهار داشت: اگر با دانه درشت‌ها برخورد شود جرایم جزئی هم جمع می شود چنانکه اگر با قاچاق کانتینری برخورد شود قاچاق خرد هم جمع می شود.
وی ادامه داد: اگر اولویت سنجی درست نباشد نتیجه اش برخورد با کوله‌بری به جای برخورد با قاچاق سازمان یافته و حرفه ای می‌شود.
رئیسی با تاکید بر اینکه اجرای قانون باید بدون تبعیض و با اولویت سنجی انجام شود، افزود: بهترین شاخص در اجرای عدالت، عمل به قانون است و هیچ‌کس در هیچ جایگاهی نباید به خود اجازه قانون گریزی بدهد.

وی افزود: بی عدالتی در توزیع امکانات و ظرفیت‌های کشور، کم توجهی به معیشت و اقتصاد مردم و دوری از اخلاق و معنویت زمینه بروز آسیب‌های اجتماعی مثل حادثه گیلان است.
رئیسی خاطرنشان کرد: شاخص های اصلی در تحقق جامعه مطلوب در مکتب امام، عدالت، عقلانیت، معنویت و اخلاق است.

رییس قوه قضاییه صیانت از خط امام و مکتب سیاسی آن حضرت را وظیفه‌ای همگانی دانست و گفت: امروز ابعاد فکری امام در اندیشه و سیره عملی مقام معظم رهبری بروز و ظهور دارد و زندگی و مواضع ایشان تفسیر و تبیین بارز خط امام است.
وی خداباوری، خودباوری و مردم باوری را اساس و مبنای خط امام عنوان کرد و افزود: امام (ره) مردم را با همه وجود باور داشتند و اعتماد به نفس را در میان آحاد ملت افزایش دادند و از این ظرفیت عظیم انسانی در گسترش معروفات و نهی از منکرات، زشتی‌ها و پلشتی‌ها بهره می‌بردند.
رئیسی اضافه کرد: امام (ره) در همه برنامه‌هایشان به ویژه در تدوین قانون اساسی و طراحی ساختارهای برآمده از آن تلاش داشتند که جامعه‌ای عدالت‌محور، معنویت‌گرا و اخلاقی شکل گیرد.
احدی حق ندارد قانون را دور بزند
رئیس قوه قضاییه اجرای قانون را شاخص عدالت در جامعه عنوان کرد و با تأکید بر تلاش مؤثر برای رسیدن به جامعه عادل اظهار داشت: قانون‌گریزی ضد ارزش است و هیچ‌کس در هیچ جایگاهی نباید به خود اجازه دهد قانون را دور بزند یا از آن تخطی کند.
رئیسی با بیان این‌که اجرای قانون باید عادلانه، به دور از تبعیض و مبتنی بر اولویت‌ها باشد، افزود: اگر در اجرای عدالت اولویت‌ها در نظر گرفته نشود، به‌جای برخورد با قاچاق سازمان‌یافته با کولبران برخورد می‌شود و به‌جای تخریب ساختمان‌های مجلل و شبه‌کاخ‌هایی که به‌صورت غیرمجاز و غیرقانونی ساخته می‌شوند، با آلونک‌ها برخورد می‌شود که این رویه اصلاً درست نیست.
رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: شهرداری‌ها و دستگاه‌هایی چون جهاد کشاورزی باید در اجرای قانون و برخورد با تخلفات با کسانی که با پول و ثروت هنگفت، در مناطق خوش آب و هوا به صورت غیرمجاز ساخت و ساز می‌کنند برخورد کنند.
تعامل دستگاه قضایی با قوه مقننه در پیشبرد اهداف و برنامه‌های نهاد قانونگذاری
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آغاز به کار مجلس یازدهم و منشور مقام معظم رهبری برای ترسیم نقشه راه نمایندگان جدید ملت، توجه به اقتصاد و فرهنگ را از مهم ترین محورهای این منشور دانست و بر تعامل دستگاه قضایی با قوه مقننه در پیشبرد اهداف و برنامه‌های نهاد قانونگذاری در این دو حوزه تأکید کرد.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به لزوم برخورد قاطع با متجاسران به قانون و تهدیدکنندگان نظم و امنیت، خاطر نشان کرد: همکاری قوای سه گانه در کشور می‌تواند در گسترش عدالت و احساس امنیت از سوی مردم نقش اساسی داشته باشد.
رئیسی افزود: ضابطان قضایی و همکاران ما در دستگاه قضا به هیچ عنوان نباید با کسانی که با سرقت‌های حرفه‌ای و اقداماتی چون کیف‌قاپی زندگی مردم و امنیت روانی آنها را به خطر می‌اندازند، کوچک‌ترین مسامحه و مماشات کنند و با این افراد باید قاطعانه برخورد کرد.
با عامل جنایت گیلان برخورد عبرت‌آموز خواهد شد
رئیس قوه قضاییه همچنین به موضوع قتل دختر ۱۳ساله گیلانی اشاره کرد و با تأکید بر این‌که برخورد دستگاه قضا با عامل این جنایت عبرت‌آموز خواهد بود، در عین حال از مراکز علمی و دانشگاهی خواست که به آسیب‌شناسی مسائل اجتماعی بپردازند تا ریشه و علل و عوامل چنین جنایات هولناکی که احساسات عمومی را جریحه‌دار می‌کند، مورد بررسی قرار گیرد.
رئیسی یکی از علل و عوامل اصلی حوادث و جنایاتی نابخشودنی همچون حادثه گیلان را دوری از خلاق و معنویت دانست و اظهارداشت: عدالت در توزیع ظرفیت‌ها، تأمین معیشت مردم و توجه به اخلاق و معنویت در جامعه از مهم ترین اصول کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی است که باید بیش از همه مورد توجه مسئولان اجرایی قرار گیرد.
قتل جوان سیاه‌پوست توسط پلیس جلوه‌ای از آمریکای بی‌نقاب بود
رئیس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنانش به اعتراضات مردمی در ۲۷ شهر آمریکا پس از قتل ناجوانمردانه یک شهروند رنگین پوست به دست پلیس این کشور اشاره کرد و آن را فریاد بلند مردمی دانست که سال‌هاست حقوقشان زیر سایه نژادپرستی نظام استکباری آمریکا و دیگر کشورهای غربی نادیده گرفته شده است.
وی گفت: امروز با هویدا شدن چهره بی نقاب آمریکا بر همگان ثابت شده این کشور بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر و قطعنامه‌های سازمان ملل و میثاق‌های بین المللی است و معترضان آمریکایی با شعار «بگذارید نفس بکشیم»، مدیریت این نظام استکباری و مدعیان حقوق بشر در غرب و ایادی آنها در منطقه را به چالش کشیده‌اند که امید است آتش این خشم دامنگیر رهبران نظام سلطه شده و آنها را به زیر کشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.