جزییات دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در دور سوم

به گزارش عصر یکشنبه مرکز رسانه قوه قضائیه، در ابتدای جلسه قاضی متین راسخ از اختیاری، نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست را قرائت کند.
نماینده دادستان در تشریح کیفرخواست گفت: محمدعلی نجفی ۶۹ ساله، متهم به مباشرت در قتل عمدی همسر دوم، حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح است.
وی با بیان اینکه دادسرا رأی دیوان عالی را دارای ایراد می داند، اظهار کرد: متهم در خصوص مسلح بودن سلاح، اظهارات متناقضی دارد. متهم در جای جای پرونده دلیل قتل را اختلافات خانوادگی ذکر می کند اما در یکی از اظهارات خود بیان کرده که قصد قتل نداشته است. همچنین اظهارات متهم و وکلای ایشان در خصوص مهدورالدم بودن و ساب النبی بودن مقتوله، کذب است. علت این تناقض‌گویی ها چیست؟
اختیاری خاطرنشان کرد: در صحنه جرم پنج گلوله شلیک شده بود و گلوله پنجم به دست متقوله برخورد کرد و فرضیه کمانه کردن گلوله، منتفی است و شلیک پنجم به صورت غیر مستقیم بوده است؛ چرا که از کف دست وارد بدن شده و پس از آن به قفسه سینه آسیب وارد شده است.

نماینده دادستان: متهم نجفی مستحق تخفیف مجازات نیست
وی در ادامه با اشاره به اظهارات وکیل متهم نجفی گفت: وکیل متهم در جایی اظهار داشته که آقای نجفی ساعت ۱۱ شب به کمیسیون روانپزشکی رفته؛ در حالی که متهم ساعت ۸ صبح به کمیسیون رفته است. در این پرونده شریک و معاونی وجود ندارد و استحقاق تخفیف مجازات برای متهم منتفی است
در این بخش از جلسه دادگاه، قاضی راسخ گفت: در پرونده آمده که استوار دوم آگاهی متهم را به آگاهی برده در حالی که متهم مدعی شده که خودش را معرفی کرده است.
نماینده دادستان نیز خطاب به متهم نجفی گفت: آقای نجفی، شما به فکر آبروی مقتوله و خانواده ایشان نبودید؟ متهم فاقد شرایط تخفیف است و باید از مجازات های تکمیلی نیز استفاده کرد. ارتکاب قتل عمدی میترا استاد از نظر دادسرا محرز بوده و تقاضای اشد مجازات برای اتهام قتل عمد و تقاضای اشد مجازات برای ایراد صدمه بدنی و تقاضای اشد مجازات در اتهام حمل و نگهداری سلاح را تقاضا دارم. همچنین تقاضای تشدید قرار متهم را خواستارم.
با پایان قرائت کیفرخواست، قاضی متین راسخ از متهم نجفی خواست تا در جایگاه حاضر شود.

ادعای نجفی در دادگاه در خصوص حجاب همسرش
نجفی ضمن قرارگیری در جایگاه، گفت: سلاح را همیشه در منزل پنهان می کردم و اختلافات زیادی با مقتوله داشتم؛ چرا که بعد از ازدواج، حجاب ایشان عوض شد. همچنین تقاضاهای مالی متعددی مطرح می کرد و اصرار داشت که از همسر اولم طلاق بگیرم. مرحومه، خانواده ام را تهدید به اسید پاشی می کرد و به من می گفت که مطلقه است، اما متوجه شدم که با همسر سابقش زندگی می کند و می گفت که به خاطر پسرم جدا زندگی نمی کنم چرا که خودکشی می کند. بعد از این موضوع متوجه شدم که طلاق در شناسنامه مقتوله نیز قید نشده است.

قاضی: شما حقایق را کتمان می کنید
قاضی متین راسخ خطاب به متهم نجفی گفت: اکنون موضوع مجازات تعزیری مانده است؛ اما شما حقایق را کتمان می کنید. نصیحت می کنم که واقعیت را بگویید.
نجفی گفت: پس از وقوع قتل به فکر خودکشی بودم و به خانواده و وکلایم گفتم که برای قصاص آماده ام و برای رضایت تلاش نکنید. بعد از حادثه تعداد گلوله های شلیک شده را نمی دانستم و فکر می کردم چهار گلوله شلیک شده در حالی که در پلیس آگاهی گفتند پنج گلوله شلیک شده است.
در این بخش از جلسه دادگاه، رییس دادگاه با طرح پرسشی از متهم نجفی گفت: آیا قبول دارید که رفتار شما باعث قتل شده است؟
نجفی نیز در پاسخ گفت: بله قبول دارم؛ اما گلوله کمانه کرده است.
قاضی متین راسخ با طرح پرسش دیگری از متهم نجفی بیان کرد: آیا لحظه درگیری بین شما و مقتوله شخص دیگری وارد خانه شده است یا خیر؟
متهم پاسخ داد: خیر.

تشریح نحوه قتل از سوی متهم در دادگاه

نجفی در خصوص نحوه شلیک گلوله ها در حمام نیز گفت: وقتی وارد حمام شدم به مرحومه گفتم که مسائل را حل کنیم اما به خاطر اینکه دو دستش را روی شانه های من گذاشت و بدنم متمایل به عقب شد گلوله اول شلیک شد. مطمئنم که گلوله اول به بالش برخورد کرد و پس از آن به کابینت روشویی اصابت کرد تیرهای دوم، سوم، چهارم و پنجم رو به پایین شلیک نشد و دستانم رو به بالا بود و تیر آخر که شلیک شد دستانم را رها کرد و به زمین افتاد که دیدم سینه مقتوله سوراخ شده است.
وی ادامه داد: بارها پیشنهاد طلاق دادم اما مخالفت می کرد و چندین بار تهدید کرد که به دختر و نوه ام اسید می پاشد.

علت تعیین مهریه سنگین برای مقتوله از زبان متهم
در این بخش از جلسه دادگاه، قاضی متین راسخ از زهرا نجفی (دختر متهم) پرسید: چه تاریخی ازدواج کردید و مهریه شما چقدر است؟
دختر نجفی در پاسخ گفت: سال ۹۵ و مهریه ام ۲۰۰ سکه است.
قاضی متین راسخ سپس خطاب به نجفی گفت: دختر آقای نجفی ۲۰۰ سکه برای مهریه خود انتخاب کرده اما مهریه مرحوم استاد ۱۳۶۲ سکه تمام بهار آزادی بوده است. دلیل این موضوع چیست؟

نجفی پاسخ داد: مرحومه می گفت که اگر مهریه من کم باشد همسر اولت فشار می آورد که مهریه من را بدهی و طلاق بگیری.
رییس دادگاه خطاب به متهم نجفی گفت: مرحومه بعد از عقد دائم مرتب به شما می گفت که اجازه دهید با آقای اسدزاده در ارتباط باشم.
نجفی گفت: بحث های پیش آمده بین ما نیز به خاطر همین مسائل بود.
قاضی راسخ گفت: در دو جا گفته اید که خانواده مرحومه شیطان پرست هستند، نامه های یک صفحه ای و سه صفحه ای را به چه منظوری نوشتید؟
نجفی پاسخ داد: احساس کردم بعد از حادثه، خانواده ام تحت فشار قرار بگیرند.
وی افزود: همیشه سلاح را جایی قرار می دادم که کسی دسترسی نداشته باشد؛ برای تمدید کارت حمل سلاح نیز قصور کردم و نمی دانستم که تاریخش گذشته است. با علم و آگاهی خودم را به اداره آگاهی معرفی کردم و تمام شلیک ها غیر ارادی و غیر مستقیم بوده است و تیری که منجر به فوت مقتوله شده کمانه کرده است. تقاضای گذشت بی دلیل ندارم و انشاالله حکم شایسته ای صادر شود.
در این بخش از جلسه دادگاه، قاضی متین راسخ از گودرزی وکیل متهم نجفی خواست تا در جایگاه حاضر شود.

توضیحات وکیل متهم در خصوص نحوه شلیک گلوله
حمیدرضا گودرزی وکیل متهم نجفی گفت: درباره مبلغ گزاف برای اخذ ر ضایت باید بگویم که صلح سیره نبوی است. حق موکلم بود که قرار وثیقه وی پذیرفته شود ایرادات زیادی در پرونده وجود داشت که به قاضی کشکولی گفتم و برخی مسائل رفع شد. باید دلایل کافی برای عمدی بودن وقوع قتل وجود داشته باشد.
رییس دادگاه گفت: صرف نظر از اینکه تیر مستقیم یا غیر مستقیم برخورد کرده، قانونگذار، بی پروایی را قصد ثانویه می داند.
وکیل نجفی نیز گفت: اعتقاد داریم که گلوله از کف دست به سمت سینه نرفته است. در خصوص دفرمه شدن گلوله نیز اعتقاد داریم که گلوله به جسم سخت برخورد کرده و پس از آن وارد بدن شده است.
گودرزی درباره شبه عمد بودن قتل نیز گفت: کارشناسان بر کشمکش طرفین تأکید کرده اند و ما نیز معتقدیم که گلوله کمانه کرده و هیچ قصدی وجود نداشته است.
قاضی متین راسخ در واکنش به دفاعیات گودرزی گفت: متهم نجفی موبایلش را خاموش کرده بود که رهگیری نشود.
وکیل متهم نجفی پاسخ داد: وقتی متهم به آگاهی رفته، پس قصد خروج از کشور را نداشته است.
نماینده دادستان نیز بار دیگر برای متهم نجفی از دادگاه اشد مجازات را درخواست کرد.
گودرزی نیز گفت: پاسخ نماینده دادستان در لایحه تقدیمی وجود دارد.
در این بخش از جلسه دادگاه، رییس دادگاه از متهم نجفی خواست در جایگاه حاضر شود و از وی پرسید: با چه مبلغی رضایت گرفتید؟
نجفی گفت: ۱۳۶۲ سکه برای مهریه حساب شد که حدود هشت میلیارد و خرده ای بود اما مجموعاً حدود ده میلیارد تومان پرداخت کردیم.
قاضی متین راسخ ضمن تفهیم اتهام به متهم نجفی، از او خواست تا آخرین دفاعیات خود را شرح دهد.

آخرین دفاع؛ دوست داشتم قصاص شوم
نجفی ضمن تشریح آخرین دفاعیات خود گفت: اتهام قتل عمد را قبول ندارم و متأسفانه این اتفاق موجب ایجاد شوک در جامعه شد. درباره تمدید جواز سلاح نیز قصور کردم و دوست داشتم قصاص شوم و موافق مذاکره برای اخذ رضایت نبودم. گوشی خود را خاموش کردم تا توسط مأموران دستگیر نشوم؛ چرا که بین دو تصمیم یعنی خودکشی و معرفی به آگاهی مردد بودم و می خواستم که اگر تصمیم به معرفی به آگاهی گرفتم، خودم به اداره آگاهی بروم. همچنین مصاحبه ام نیز به خاطر شایعه خروج از کشور بود و در آخر، تقاضا دارم که حکم شایسته ای برای بنده صادر شود.
رییس دادگاه با اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: اتخاذ تصمیم موکول به مشورت هیأت قضایی پس از مطالعه لوایح وکلا و دریافت لایحه تکمیلی حداکثر تا روز چهارشنبه است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.