دادگاه «اسدالله اسدی» هفتم آذر برگزار می‌شود

دادگاه «اسدالله اسدی» هفتم آذر برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «پیمان سعادت» امروز چهارشنبه در مراسم تحویل بیانیه حمایت جمعی از مدرسین دانشگاه، وکلای دادگستری و حقوقدانان به مقامهای وزارت امور خارجه در اعتراض به بازداشت اسدالله اسدی، دیپلمات بازداشته شده ایرانی گفت: نحوه دستگیری اسدالله اسدی بسیار غیر حقوق‌بشری بود. پرونده ایشان یکی از دستورکارهای من در بروکسل و همکاران‌مان ایشان بود.

وی با بیان اینکه اکنون وضعیت ایشان بهبود یافته است، اظهار داشت: این پرونده با تمرکز ویژه منافقین و چند سرویس اروپایی برنامه‌ریزی شد و ایشان را دستگیر کردند. در دیدار چند روز قبل با سفیر بلژیک هم تاکید کردم که منافقین و رسانه‌هایی همچون ایران اینترنشنال ‌می‌خواهند فضا و روابط ایران و اروپا را خراب کنند.

این دیپلمات با بیان اینکه دیدارهایی با وکلای ایشان انجام شده است، تصریح کرد: این پرونده مهم و ضروری برای ایران است و وکلای ایشان هم مبرز و خوب هستند. بازداشت‌شان چند بار تمدید شده بود که ۲۷ نوامبر وقت دادگاه‌ ایشان است.

سعادت با بیان اینکه تمام تلاش خود را خواهیم کرد و مرتبا در دستورکار ماست، خاطرنشان کرد: به حمایت حقوقدانان و وکلا نیازمند هستیم و لازم است از اهتمام شما بهره‌برداری لازم را انجام دهیم. انعکاس رسانه‌ای اقدام شما بسیار مهم است و حتما به تلاش شما توجه خواهیم کرد.

عزالدین سلیمانی، نماینده حقوقدانان و وکلای یادشده هم در این نشست ابراز داشت: یک نسخه از بیانیه انتقادی خود را صبح به نمایندگی سازمان ملل در ایران تقدیم کردیم که حاوی ۱۸۴۲ امضا است. مسئولیت سنگینی برعهده وزارت امور خارجه است و در عین حال می‌دانیم که پیگیری‌های لازم را انجام داده‌اید.

وی ادامه داد: براساس کنوانسیون وین هیچ کشوری حق برخورد قضایی با هیچ دیپلماتی را ندارد و کشور میزبان فقط حق دارد آن فرد را به عنوان عنصر نامطلوب اخراج کند. با این حال ما آماده همکاری با وزارت امور خارجه برای طرح دعاوی حقوقی در محاکم بین‌المللی از جمله دیوان لاهه هستیم.

بهزاد صابری مدیرکل حقوقی وزارت امور خارجه هم با استقبال از اهتمام وکلا و حقوقدانان در حمایت از اسدالله اسدی بیان کرد: وقتی امروز این جمع را دیدم متوجه شدم دیپلمات‌های ما تنها نیستند و مورد توجه حقوقدانان، وکلا و جامعه حقوقی ما هستند.

وی اضافه کرد: من با ایشان چهار سال در وین همکار بودم. اتفاقی که رخ داد برای ما خیلی تلخ بود؛ هم به خاطر ظلم به ایشان و هم ظلم به جمهوری اسلامی. دسیسه‌ای چیده شد که ایشان قربانی شده بودند.

جمعی از مدرسین دانشگاه، وکلای دادگستری و حقوقدانان کشور صبح چهارشنبه با حضور در مقابل نمایندگی سازمان ملل متحد در ایران بیانیه حمایت از اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده را تحویل این دفتر دادند.

تاکنون یک هزار و ۸۴۲ نفر از حقوقدانان ، وکلا و استادان دانشگاهها این بیانیه را امضا کرده اند. امروز هم بیانیه توسط تعدادی از وکلا و حقوقدانان به صورت نمادین امضا شد.

در این بیانیه، از اقدام خلاف عرف دیپلماتیک آلمان و بلژیک شدیداً انتقاد شده و از سازمان ملل متحد خواستار پاسخگو کردن اتریش و آلمان نسبت به این اقدام شده است.

اسدالله اسدی، رایزن سوم سفارت ایران در اتریش در تاریخ ١٠ تیر ١٣٩٧ (برابر با اول جولای ۲۰۱۸) هنگام عبور از کشور آلمان بازداشت شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.