درخواست محکومان پرونده محیط‌زیست برای آزادی مشروط و مرخصی

محمود بهزادی‌راد وکیل مدافع هومن جوکار و سام رجبی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار قضایی ایرنا با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به گذشت یک سوم از مدت کیفر صادره برای موکلانم، از دادستانی تهران تقاضای اعطای آزادی مشروط و مرخصی کرده‌ایم و منتظر پاسخ مرجع مربوطه هستیم.

وی افزود: هر چند موکلانم اسفند ماه سال ۹۸ به رغم صدور بخشنامه اعطای مرخصی از سوی رئیس قوه قضائیه مشمول این مرخصی‌ها نشدند اما امیدواریم با توجه به بخشنامه جدید رئیس دستگاه قضا و تمدید مرخصی‌های اعطایی، بتوانند در این مرحله از مرخصی استفاده کنند.

به گفته این وکیل دادگستری، هومن جوکار و سام رجبی که به ترتیب هشت و ۶ سال در پرونده موسوم به فعالان محیط زیستی به اتهام همکاری با دولت آمریکا محکوم شدند، یک سوم از مدت حبس خود را گذرانده‌اند و طبق قانون مشمول آزادی مشروط و مرخصی می‌شوند.

پرونده فعالان محیط زیستی بازداشت شده، هشت متهم داشت که اتهام چهار نفر از آنها از افساد فی‌الارض به «همکاری با دولت متخاصم آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران جهت جاسوسی به‌ نفع سیا و موساد» تغییر یافت.

مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه متهمان این پرونده بودند که ۳۶ جلسه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شدند.

رأی بدوی پرونده این متهمان ۲۹ آبان توسط سخنگوی قوه قضائیه اعلام شد که براساس آن متهمان از ۴ تا ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

غلامحسین اسماعیلی گفت که بی سابقه ترین ارزیابی کارشناسی از سوی نهادهای نظامی و اطلاعاتی کشور در این پرونده انجام شده است و ۲۹ بهمن ماه از قطعی شدن احکام صادره خبر داد که آرای بدوی عینا در دیوان عالی کشور تایید شدند.

بر اساس حکم دادگاه مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به ۱۰ سال حبس، هومن جوکار و طاهر قدیریان به هشت سال حبس، سام رجبی تبریز و سپیده کاشانی و امیرحسین خالقی به ۶ سال حبس و عبدالرضا کوهپایه به چهار سال حبس محکوم شدند و اتهام همگی همکاری با آمریکا به عنوان دولت متخاصم است.

از بین محکومان این پرونده فقط عبدالرضا کوهپایه اواخر اسفند ۹۸ موفق شد به مرخصی برود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.