دستگیری ۱۳ هزار و ۵۰۰ نقض کننده قرنطینه در سریلانکا

براساس این گزارش، پلیس این کشور فقط طی ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و ۲۴۵ نفر را به دلیل نقض قانون منع آمد و شد در این کشور دستگیر و روانه بازداشتگاه ای موقت کرد.

این گزارش حاکی است در این ۲۴ ساعت حتی ۳۳۶ وسیله نقلیه موتوری که اجازه تردد در خیابان ها و جاده ها را نداشتند نیز متوقف و روانه پارکینگ های دولتی شدند.

بخش رسانه ای پلیس سریلانکا نیز امروز با ارائه گزارش مفصل از تخلفات اجتماعی بعد از گسترش ویورس کرونا در این کشور نوشت که از ۲۰ مارس (اول فروردین) تا امروز ۵ آوریل (۱۷ فروردین) ۱۳ هزار و ۴۶۸ تن را به جرم نقض قوانین منع آمد و شد و قرنطینه خانگی برای جدا سازی اجتماعی با هدف جلو گیری از گسترش بیماری ملک کرونا در این کشور دستگیر کرده است.

گزارش پلیس همچنین از توقیف و مصادره ۳ هزار و ۳۵۳ وسیله نقلیه از جمله یدک کش و موتور سیکلت در این کشور خبر داد و نوشت که دولت این کشور هیچ تخفیفی برای ناقضان قوانین اجتماعی که به نفع همگان است قائل نخواهد شد.

این دستگیری ها و بازداشت های موردی برای کرونا توسط پلیس در حالی صورت می گیرد که دستگاه قضایی این کشور سه هزار نفر از زندانیان در بند در زندان های متراکم این کشور را آزاد کرده است.

روزنامه "دیلی میرور" سریلانکا امروز یکشنبه گزارش داد که تشدید تدابیر بهداشتی برای پیشگیری از شیوع ویروس کووید-۱۹ در این کشور موجب شد تا دولت این کشور حدود سه هزار زندانی را از زندان های پرتراکم کشور آزاد کند.

این گزارش به نقل از یک بیانیه دفتر ریاست جمهوری سریلانکا اعلام کرد که این تدابیر اقتضا کرد که دولت بتواند از ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) تا دیروز ۴ آوریل (۱۶ فروردین) ۲ هزار ۹۶۱ تن از زندانیانی که در زندان های پرتراکم این کشور دوران حبس را می گذراندند به قرار وثیقه آزاد کند.

براساس این گزارش، اگرچه با شروع گسترش همه گیری ویروس کرونا در سطح جهان دولت این کشور از ۲۰ مارس (اول فروردین) قرنطینه را در سراسر این کشور به اجرا گذاشته است اما افزایش تعداد مبتلایان به بیماری مهلک کرونا در این کشور تا ۱۶۶ نفر تا دیروز (شنبه) و اعلام ۴ فوتی ناشی از کرونا، موجب شد که دولت سریلانکا تدابیر امنیت بهداشتی را تشدید کند و به تدریج تعداد بیشتری از زندانیان را آزاد کند.

البته سخت گیری در برابر ناقضان قوانین منع آمد و شد اجتماعی و قرنطیه محدود به این کشور آسیایی نمی شود، چرا که پلیس مالزی نیز دیروز از دستگیری هزاران نفر در این کشور به دلیل عدم رعایت مقررات تردد اعمال شده به خاطر جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونای جدید در آن کشور خبر داد.

به نوشته وبگاه بخش انگلیسی «صدای آمریکا»، پلیس مالزی تاکنون بیش از چهار هزار تن را به دلیل نقض قوانین مرتبط به منع تردد در سطح شهرها به خاطر کرونا بازداشت کرده و اینک بعد از فیلیپین یکی از سخت ترین قوانین را در این زمینه در شرق آسیا اجرا می کند.

ماموران پلیس فیلیپین نیز دیروز شنبه یکی از شهروندان این کشور را به دلیل ماسک نزدن، بی توجهی به مقررات ویژه کرونا و پرخاشگری به نیروهای امنیتی حتی با ضرب گلوله از پای در آوردند.

به نوشته این وبگاه، پلیس مالزی صدها موانع عدم تردد و ایستگاه های بازرسی ایجاد کرده و هزاران نفر را دستگیر کرده است.

پلیس این کشور اعلام کرده که تاکنون ۴ هزار و ۱۸۹ نفر را از ۱۸ مارس (۲۸ اسفند ۹۸) تاکنون به دلیل نقض قوانین بازداشت کرده است.

مالزی اعلام کرده که ممنوعیت تردد در سطح شهر شیوع ویروس کرونای جدید را کاهش داده است. این کشور روز جمعه از ابتلای سه هزار و ۱۱۶ نفر در این کشور به ویروس کرونا و مرگ ۵۰ تن دیگر خبر داد.

این آمار روز شنبه شاهد افزایش ۳۶۷ نفری از حیث ابتلا به کرونا و مرگ ۵۷ نفر بود.

در این کشور شماری از مردم یک قبیله بومی از بیم ابتلا به ویروس کرونا به جنگل‌ها پناه برده‌اند.

یکی از این افراد به خبرگزاری «رویترز» گفت: «در حال بازگشت به جنگل‌ها هستیم تا خود را ایزوله کنیم و غذا پیدا کنیم»، چون مردم این قبیله به‌دلیل فقر شدید و سوءتغذیه نسبت سایر مردم مالزی آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به ویروس کرونا دارند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.