رئیسی: قوه قضاییه خود را ملزم به همکاری با مجلس و دولت می‌داند

رئیسی: قوه قضاییه خود را ملزم به همکاری با مجلس و دولت می‌داند

به گزارش روز دوشنبه مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه افزود: مدیریت کشور درحوزه های اجرایی نیازمند کار مقتدرانه و برنامه ریزی شده است.

وی ادامه داد: لازمه ایران قوی، اقتصاد قوی است و اقتصاد قوی، نیازمند مدیران قوی است. حمایت از مدیران قوی خطرپذیر و شجاع در دستور کارماست و نسبت به برخورد با متجاسرین و مفسدان، جدی هستیم اما برخوردهای قضایی جایگزین سستی های مدیریتی نیست.

رئیسی اظهار داشت: باید توجه داشت راه حل مشکلات کشور در درون کشور است و نسبت به دشمن خارجی هر جا امتیاز داده ایم، بیشتر باج خواهی کرده‌اند و دنبال تضعیف کشور افتاده اند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به انعقاد تفاهم نامه این قوه با کمیته امداد خاطرنشان کرد: قوه قضاییه برای دسترسی آسان مردم به محرومان و توجه به خانواده زندانیان، خود را موظف می‌داند و تفاهم نامه با کمیته امداد برای عدم پرداخت هزینه دادرسی در همین راستا بود.

وی اضافه کرد: باید قصورها در دوره های مختلف پیگیری شود و گرنه شاهد ده‌ها آتش‌سوزی، انفجار و خسارت خواهیم بود.

رئیسی در بخشی از سخنانش خطاب به دادستان تهران و معاون امور بین الملل قوه قضاییه افزود: کار مربوط به پیگیری خون حاج قاسم سلیمانی تعطیل بردار نیست. دادستان تهران و معاون بین الملل، موضوع تعقیب قاتلان شهید سلیمانی و موارد طرح شده توسط گزارشگر سازمان ملل را در دستور کار قرار دهند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به مناسبت‌های ماه ذی القعده، از جمله روز دحوالارض و روز شهادت حضرت جوادالائمه علیه السلام، این ماه را ماه حضرت رضا علیه السلام دانسته و از خداوند توفیق خدمت به مردم و دفع بلای و بیماری کرونا بواسطه عنایات امام هشتم را مسئلت کرد.
وی، فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جمع نمایندگان مجلس را سرلوحه کار مسئولان دانست و افزود: ضرورت انسجام و وحدت ملی به ویژه همکاری قوای سه گانه از جمله نکات مورد تاکید رهبر انقلاب است و ما در قوه قضائیه خود را موظف به همکاری با دولت، مجلس و همه نهادهای انقلاب اسلامی می‌دانیم تا توطئه دشمنان انقلاب اسلامی را خنثی کرده و از زندگی مردم به ویژه در حوزه مسائل معیشتی و اقتصادی گره گشایی کنیم.
رئیسی از همکاران خود در دستگاه قضا نیز خواست تا همچون گذشته، همکاری و مساعدت خود با سایر بخش‌ها بیشتر کنند.
وی اظهارداشت: این همکاری و مساعدت انشاالله بیشتر خواهد شد تا ما در کشور هم صدا با هم علیه دشمنان و همکار با هم برای خدمتگزاری به مردم باشیم.
رئیس قوه قضاییه، لازمه به ثمر نشستن همدلی در جهت حل مشکلات مردم را اعتقاد به حل مسائل مردم با نگاه به داخل عنوان کرد و گفت: حل مشکلات کشور را باید در دست توانای مردان وزنان این کشور جسجتو کنیم و اگر با اتکال به خدا و اعتماد به نفس این کار دنبال بشود، به رفع مشکلات مردم یقین داریم.
رئیسی در همین زمینه بر لزوم سیاست گذاری صحیح در استفاده از منابع بانکی برای حل مشکلات مردم اشاره کرده و گفت: به عنوان مثال اگر آنچه که از پول مردم در اختیار نظام بانکی است، در تولید به کار گرفته شود، حتما گره گشایی از کشور خواهد بود اما اگر این سرمایه تبدیل شد به برج سازی و انباشت سرمایه در بخش‌های مختلف بانک شد بدون اینکه سرمایه درتولید به کار گرفته شود، حتما برای کشور مشکل ایجاد می کند.
رئیس قوه قضاییه عزم دستگاه قضا برای برخورد قضائی با متخلفان، متجاسرین به قانون، قانون شکنان و مفسدین را جدی دانست و گفت: برخورد قضایی حتما جایگاه خودش را دارد اما این برخوردها به هیچ عنوان جایگزین سستی مدیریتی نخواهد شد. در حوزه مدیریتی باید یک کار مقتدرانه، برنامه ریزی شده و قوی برای حل مشکلات مردم شکل بگیرد.
رئیسی، لازمه شکل گیری ایران قوی را مدیریت قوی عنوان کرده و افزود: مدیران ما در سراسر کشور یقین بدانند که مدیر قوی می تواند اقتصاد قوی را رقم بزند و این اقتصاد قوی است که می تواند ایران قوی را رقم بزند. بنابراین حمایت از مدیران کارآمد، خطر پذیر، مسئولیت پذیر و شجاع، در دستور کار قوه قضائیه است.
وی خاطرنشان کرد: همواره گفته ایم که دستگاه‌های ما در حوزه قضاوت و نظارت حتما از مدیر قوی کاردان شجاع خطر پذیر حمایت می کنند و خواهند کرد تا کار پیش برود.
رئیس قوه قضاییه به تجربه پرونده هسته‌ای ایران به عنوان نمونه ای عبرت آموز اشاره کرده و گفت: ١٧ سال است که پرونده هسته ای ما که در دنیا مطرح شده، اما هر جا که ما ایستادگی کردیم دشمن مجبور به عقب نشینی شد و هر جا که امتیاز دادیم باج خواهی شان بیشتر شد و دنبال تضعیف کشور افتادند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فراخوان رهبر معظم انقلاب برای «نهضت تعاون و احسان» و یاری به آسیب‌دیدگان بیماری کرونا، این نهضت را برای شرایط امروز کشور یک ضرورت دانست و افزود: مردم و نهادهای مختلف در حرکت کشوری «کمک مومنانه» خوش درخشیدند و در نهضت تعاون و احسان نیز لازم است با همه ظرفیت حضور پیدا کنیم، البته حضور دستگاه ‌های مختلف در این حرکت ممکن است متفاوت و متناسب با ماموریت هر دستگاه باشد.
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: مثلا یک کارهایی از دستگاه قضا بر می آید مثل توجه به محرومان به ویژه در مسائل قضایی و حقوقی، مانند کاری که همکاران ما در مرکز آمار و فناوری اطلاعات با همکاری کمیته امداد و بهزیستی برای عدم دریافت هزینه دادرسی از افراد تحت پوشش این نهادها انجام دادند و بسیار ارزشمند و قابل تقدیر بود تا دسترسی به عدالت را برای محرومین و مستضعفان آسان کنند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالروز حادثه مسجد گوهرشاد گفت: این روزها یاد آور ماجرای مسجد گوهرشاد و ایستادگی مردم برای حفظ ارزش های اسلامی و حجاب و عفاف نیز هست. امروز حفظ ارزش های اخلاقی در جامعه هم اقتضا شرع است، هم اقتضاء قانون و هم حقوق شهروندی است. حریم شکنی در این زمینه مورد پذیرش هیچ کس نیست، به هیچ عنوان با قانون و فرهنگ ملی ما تطابق ندارد. حفظ ارزش های اسلامی است که می تواند خانواده را حفظ کند و فرد و جامعه را مصون بدارد.
رئیس قوه قضاییه برخی فضاسازی‌های رسانه‌ای در روزهای اخیر را نیز ناشی از عزم راسخ قوه قضاییه در برخورد با مفسدین و قانون‌شکنان دانست و تاکید کرد: امروز عملکرد قوه قضاییه پیش روی همه است. ضابطان قوه قضاییه برابر قانون زیر نظر دادستان ها و قضات ما مقید و موظف به حفظ حقوق مردم، حتی حفظ حقوق متهم و ارباب رجوع هستند.
وی خاطرنشان کرد: اگر جایی هم ضابط تخلف کرد، قبل از هر کس و هر چیز خود ضابطان موظفند تخلف را پیگیری کنند و برابر قانون به سازمان قضائی برای پیگیری ارائه دهند.
رئیس قوه قضاییه افزود: قضات ما در سیر دادرسی نیز خود را موظف می دانند که مطابق با موازین آئین دادرسی عمل کنند.
رئیسی، حفظ امنیت جامعه را خط قرمز دستگاه قضا عنوان کرد و اظهارداشت: هجمه‌های اخیر به قوه قضاییه مربوط به عزم راسخ این قوه و قضات شریف ما نسبت به برخورد با مفسدان و قانون شکنان و افرادی است که می‌خواهند امنیت کشور را به خطر بیاندازند. حفظ امنیت جامعه برای همه ما یک مساله بسیار حیاتی است و اجازه نمی دهیم که دشمنان توفیق پیدا کنند امنیت جامعه را مختل کنند.
رئیس قوه قضاییه با مقایسه عملکرد جمهوری اسلامی ایران و برخی کشورهای مدعی حقوق بشر در موضوع حقوق زندانیان در ایام کرونا گفت: کرونا که تنها مساله کشور ما نبود اما ببینید که رفتار ما با زندانیان چگونه بود، رفتار دیگر کشورها چطور بود؟ کاری که توسط جمهوری اسلامی شد برای همه کشورها خیره کننده بود که بیش از ۱۰۰ هزار نفر به مرخصی رفتند و امروز مرحله دوم در دست بررسی است. این کاری است به خاطر اعتقاد ما به دین، قانون، و حقوق انسانی صورت گرفته و جز مبانی انقلاب اسلامی است.
رئیسی ادامه داد: اما ببینید رفتار آنها با زندانی چطور است؟ اصلا ببینید بازداشت ها و بازجویی هایشان چطور انجام می‌شود. رفتار ما با افراد مختلف با زندانی، با متهم با ارباب رجوع چگونه هست و آنها چطور در خیابان ها با مردمشان رفتار می کنند. حقوق مسلم مردم را ضایع می کنند و مدعی حقوق انسان هم شده اند. مردم می فهمند که اینها بزرگترین ناقضان حقوق بشر در عالم هستند.
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این که در عمل به وظایف شرعی و قانونی هیچ ملامتی از ملامت کننده نمی تواند دست اندر کاران اجرای عدالت را دچار سستی کند، افزود: ما در اجرای عدالت وظیفه قانونی خودمان را انجام می دهیم، هر کسی هم ملامت کند، به هیچ وجه در دل و جان ما اثر نخواهد کرد و ما در اجرای عدالت و انجام وظیفه و حفظ حقوق مردم را مصمم تر خواهد کرد.

بررسی ۴۳۰ مرکز درمانی و بیمارستانی
براساس این گزارش در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با ارائه گزارشی در مورد بررسی اماکن ناایمن در شهر تهران، از تدوین گزارش بررسی ۴۳۰ مرکز درمانی و بیمارستانی و صدور و ابلاغ اخطار برای مراکزی که ایمنی لازم را نداشته اند، خبر داد.
وی افزود: در حادثه کلینیک سینا اطهر تهران شهرداری تهران و وزارت بهداشت نسبت به نظارت بر تغییر کاربری محل کلینیک بدون در نظر گرفتن ملاحظات ایمنی قصور داشتند.
درویشیان همچنین پیگیری تعهدات ایفا نشده ارزی را یکی از دستور کارهای جدی سازمان بازرسی در این روزها اعلام کرد که با اهتمام بانک مرکزی، به نتایج قابل ملاحظه ای در شناسایی افراد و شرکت های دریافت کننده ارز دولتی که به تعهدات ارزی خود عمل نکرده‌اند منجر شده است.
رئیسی با اشاره به گزارش رئیس سازمان بازرسی کشور درباره حادثه کلینیک سینا اطهر در تهران گفت:کوتاهی‌ها را خوب پیگیری کنید. ما باید در این کشور قصورها را در دوره‌های مختلف پیگیری کنیم، اگر پیگیری نکردیم، نتیجه اش می شود ده‌ها انفجار و آتش سوزی. کشور باید بر یک میزان بچرخند مگر می شود که هر کسی در دوره خود کوتاهی کند بدون آنکه تعقیب بشوند. تمام ترک فعل ها و قصورها باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد چون موجب خسارت جدی در کشور می شود.
مشکلات جمعیت کیفری با همکاری دولت و مجلس قابل حل است
مهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌های کشور نیز در این جلسه، عدم تکافوی زیرساخت‌های موجود و میزان جمعیت کیفری کشور را یکی از مهمترین عوامل ایجاد تراکم جمعیت کیفری و عوارضی همچون کف خوابی دانست و گفت: این مشکلات در صورت همکاری دولت و مجلس قابل حل است.
رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به دستورالعمل رئیس قوه قضاییه مبنی بر مشارکت نهادهای مردمی، از ورود گروهای خدمات جهادی به زندان‌ها برای جبران برخی کمبودها خبر داده و گفت: در هفته گذشته با حضور گروه‌های جهادی پزشکی در برخی زندان‌ها نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان خدمات دندانپزشکی بصورت رایگان و جهادی به زندانیان ارائه شده که این برنامه برای همه زندان‌ها در نظر گرفته شده است.
حاج محمدی همچنین با اشاره به بررسی و شناسایی مشکلات اساسی زندان های کشور، از راه اندازی سامانه مشعل (مدیریت شبکه عدالت شهید لاجوردی) برای دریافت بدون واسطه نظرات نخبگان، فعالان اجتماعی، زندانیان و خانواده آنها درباره مشکلات زندان‌های کشور خبر داد.
در ادام این نشست زارع پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز با اشاره به شیوع بیماری کرونا و وجود ازدحام در برخی محاکم و دادگاه‌های کشور، از عدم اطلاع رسانی مناسب نسبت به ایجاد امکان نوبت دهی الکترونیک در قوه قضاییه گلایه کرد و گفت: اطلاع مردم از این خدمت فناورانه که زیرساخت های فنی و اجرایی آن بصورت کامل در تمامی محاکم کشور فراهم شده است، موجب کاهش ازدحام در مراکز قضائی کشور خواهد شد.
وی همچنین به تفاهم نامه اخیر این مرکز با سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی ره اشاره کرده و گفت: با حمایت کانون دفاتر خدمات قضائی کشور، هزینه دادرسی افراد تحت پوشش این مراکز حذف شده و برای حذف هزینه کارشناسی نیز لازم است که کانون کارشناسان و وکلا پیش قدم شده و همراهی کنند.
علی باقری معاون بین الملل قوه قضائیه نیز در این جلسه با اشاره به گزارش گزارشگر سازمان ملل درباره ترور شهید سلیمانی، برخی موارد این گزارش را موارد مهمی دانست که زمینه پیگیری قضائی حقوقی این ترور رو بیش از پیش فراهم می‌کند.
وی با اشاره به برخی از نکات این گزارش گفت: گزارشگر سازمان ملل اعلام کرده است که این برای اولین بار است که یک دولت در کشور ثالث مقام دولتی کشور دیگری را به قتل می رساند که اقدامی فاقد وجاهت قانونی است. سازمان ملل می گوید که امریکا توانایی ارائه شواهدی که اثبات کند سردار سلیمانی خطر فوری برای شهروندان امریکایی یا قتل افراد بوده است را نداشته‌اند. باقری افزود: سازمان ملل ترور شهید سلیمانی را خلاف منشور ملل متحد دانسته و با اشاره به متناقض بودن ادعاهای امریکا اعلام کرده است که حتی اگر امریکا اثبات کند که ایران بر کتائب حزب الله تسلط دارد باز هم نمی تواند دلیلی بر ترور سردار سلیمانی باشد.
رئیسی نیز در واکنش به این گزارش گفت:کار مربوط به پیگیری خون حاج قاسم سلیمانی تعطیل بردار نیست. دادستان تهران و معاون بین الملل، موضوع تعقیب قاتلین شهید سلیمانی و موارد طرح شده توسط گزارشگر سازمان ملل را در دستور کار قرار دهند.
رئیس قوه قضاییه با تاکید مجدد بر حفظ سلامت همکاران قضائی در بیماری کرونا، به مسئولان عالی قضائی دستور داد استفاده از زیرساخت‌های الکترونیک موجود در قوه قضائیه همچون نوبت دهی التکرونیک را در دستور کار قرار داده و زمینه حضور حداقلی مردم در محاکم قضائی را فراهم کنند.
براساس این گزارش، دستور جلسه اصلی امروز جلسه شورای عالی قوه قضائیه بررسی پیش نویس بخشنامه رئیس قوه قضاییه درخصوص نحوه رسیدگی به ترک فعل‌های خسارت بار مسئولان از حیث مسولیت مدنی و مسولیت کیفری بود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.