روسیه از نقض مکرر حقوق بشر در آمریکا ابراز تاسف کرد

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه خود با اشاره به گذشت چند روز از اعتراض‌ها در آمریکا بخاطر قتل جورج فلوید، خواستار اتخاذ تدابیر واقعی برای بهبود وضع کنونی و بازگشت به اجرای منصفانه تعهدات بین‌المللی توسط واشنگتن شده است.

در ادامه از آمریکا خواسته شده است قوانین ملی خود را با اصول اساسی سازمان ملل مطابقت دهد و به تحقیق درباره قتل جورج فلوید بپردازد.

چهار روز پس از آغاز اعتراض‌ها به قتل جورج فلوید سیاه پوست به دست درک شووین پلیس سفید پوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا که پای خود را بیش از پنج دقیقه بروی گردن متهم گذاشت، دامنه تظاهرات به بسیاری از شهرهای آمریکای کشیده و برخی نقاط شاهد درگیری پلیس با معترضان و هرج و مرج تمام عیار است.

شب گذشته یک جوان ۱۹ ساله در شهر دیترویت ایالت میشیگان بر اثر شلیک نیروهای پلیس کشته شد و دهها نفر از مردم معترض در ایالت مینیسوتا بازداشت شدند و فرماندار شهر مینیاپولیس در این شهر حکومت نظامی اعلام کرده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود درباره حادثه قتل جورج فلوید گفت: این حادثه، نخستین مورد در سلسله اعمال غیرقانونی و غیرقابل توجیه سازمان‌های امنیتی و انتظامی آمریکا است.

«این گونه جنایات پر سر و صدا غالبا توسط ماموران پلیس آمریکا رخ می‌دهد و نمونه آن قتل نوجوانی توسط مامور پلیس این کشور در سال ۲۰۱۶ بود که به رغم این که مقتول هیچ اقدامی برای تعرض به مامور پلیس نکرده بود، به قتل رسید.»

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده است: بدیهی است که در آمریکا مسائل زیادی در عرصه حقوق بشر انباشته شده است که شامل تبعیض نژادی قومی و مذهبی، خودسری‌های پلیس، رفتار مغرضانه مقام‌های دستگاه قضایی و پر شدن زندانها و بکارگیری کنترل نشده سلاح گرم توسط صاحبان این گونه وسایل می‌شود.

در بیانیه آمده است: مایه تاسف است که در این شرایط ناگوار واشنگتن سال به سال از افزایش تعهدات بین‌المللی خود در عرصه انسانی خودداری می‌کند و توصیه‌های سازمان‌های حقوق بشری را نادیده می‌گیرد و حضور خود را در سازمان‌های بین المللی مربوطه کاهش می‌دهد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.