زنی که شامپانزه صورت او را از هم درید +عکس

مشرق نیوز

mshrgh.ir/1075844
mshrgh.ir/1075844

کد خبر ۱۰۷۵۸۴۴

تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۹ – ۰۵:۰۰

 1. جامعه

زنی که شامپانزه صورت او را از هم درید +عکس

چارلا نش

چارلا در حمله شامپانزه‌ای به نام تراویس، دست‌ها و صورت خود را از دست داد.

به گزارش مشرق، چارلا نش ادعا می‌کند که او همواره برای بقا می‌جنگیده و زمانی که توسط شامپانزه دوستش مورد حمله قرار گرفت و به شکلی هولناک صورتش آسیب دید نیز به تمام شجاعت خود نیاز داشت. چارلا در حمله شامپانزه‌ای به نام تراویس، دست‌ها و صورت خود را از دست داد. تراویس زمانی که مادرش در مرکز نگهداری از شامپانزه‌ها در میزوری ایالات متحده در هنگام فرار بدست نگهبانان و با شلیک گلوله کشته شد، تنها چند روز بعد از بدنیا آمدن توسط ساندرا و ژروم هرولد به خانه برده شد.

تراویس که به خاطر خواننده مورد علاقه ساندرا، تراویس تریت، به این اسم نامگذاری شده بود، خیلی زود به بخشی از خانواده هرولد تبدیل شد. او همواره با این زوج دوست داشتنی بود، معمولاً برای کار و خرید نیز همراه آنان می‌رفت. او برای گرفتن عکس در شرکت حمل و نقل کامیونی خانواده هرولد همیشه آماده بوده و هر کسی که این خانواده را می‌شناخت نیز به خوبی با تراویس آشنا بود. او همواره در حالی که یک تی شرت بیسبال به تن داشته و کمربندش را می‌بست همراه صاحب خود در یک گاری متصل به خودرو حضور داشت. او حتی با افسران پلیس نیز رابطه خوبی داشت و هنگام رد شدن از کنار ماشین آقا و خانم هرولد برایش دست تکان می‌دادند.

بدین ترتیب تراویس از همان دوران کودکی با انسان‌ها اُخت شده بود و با نزدیکان ساندرا و ژروم نیز رابطه خوبی داشت. حتی یکی از همسایه‌ها که معمولاً با تراویس کشتی می‌گرفت نیز گفته بود که این شامپانزه حرف گوش کن‌تر از کودکان اطرافش بوده است. او می‌توانست درها را با کلید باز کند، لباس بپوشد، به گیاهان آب بدهد و حتی به اسب‌های خانواده نیز یونجه بدهد. سر میز غذا نیز تراویس با دیگر اعضای خانواده هرولد می‌نشست. این حیوان دست آموز عجیب و غریب در مقابل بستنی به شدت بی دفاع بود و حتی زمان عبور کامیون‌های حمل بستنی از خانه هرولدها را نیز یاد گرفته بود. تکنولوژی نیز از حوزه‌هایی بود که تراویس به شدت دوست داشت در مورد آن یاد بگیرد، بدین ترتیب او می‌توانست کامپیوتر را روشن کرده و وارد آن شود تا عکس تماشا کند، با استفاده از کنترل تلویزیون شبکه‌ها را تغییر دهد و از تماشای مسابقات بیسبال نیز لذت ببرد.

او حتی رانندگی نیز یاد گرفته و چندین بار پشت فرمان دیده شده بود. بعد از مرگ ژروم به دلیل سرطان در سال ۲۰۰۴، حضور تراویس برای ساندرا مایه آرامش بود. این فاجعه با مرگ تنها فرزند پسر این زوج در یک سانحه رانندگی بدتر نیز شد و بدین ترتیب بود که تراویس به جانشین فرزند یک مادر و همسر داغدار تبدیل گردید. ساندرا در رختخواب تراویس می‌خوابید، او را به حمام می‌برد و به شدت او را نازپرورده می‌کرد. ساندرا در اینباره چنین می‌گوید: «او هر شب با من می‌خوابید. تا زمانی که با یک شامپانزه در یک رختخواب نخوابیده باشید و با یک شامپانزه حمام نکرده باشید، شامپانزه را نخواهید شناخت».

ساندرا هرولد

اما علیرغم رفتارهای دوست داشتنی اش، نشانه‌هایی در تراویس وجود داشت که نشان می‌داد او مشکلاتی نیز دارد. در سال ۲۰۰۳، زمانی که خودرو هرولدها در ترافیک گیر افتاده بود، تراویس از اتومبیل آن‌ها خارج شده و فرار کرد. ظاهراً هنگامی که ماشین این خانواده در صف ترافیک بوده، یک نفر از کنار خودرو آن‌ها عبور کرده و چیزی را به سمت خودرو آن‌ها پرت کرده که از شیشه نیمه باز خودرو عبور کرده و به تراویس خورده بود. در واکنش به این موضوع، شامپانزه دوست داشتنی خانواده خیلی آرام کمربند ایمنی خود را باز کرده و به تعقیب آن مرد پرداخته بود. خوشبختانه تراویس نتوانسته بود آن مرد را پیدا کند، اما ساعت‌ها طول کشید تا پلیس توانست این شامپانزه را به صاحبانش بازگرداند.

این ماجرا به تصویب قانونی جدید در کنتیکت منتهی گردید که بر اساس آن هیچ کسی حق نگهداری از نخستی‌های بالاتر از ۲۰ کیلوگرم وزن را نداشت. اما علیرغم این که تراویس نیز مشمول این قانون می‌شد، اما اجازه یافت که همچنان در کنار خانواده هرولد باقی بماند، زیرا مقامات بر این باور بودند که این شامپانزه خطری ندارد. شش سال بعد، اما مشخص شد که آن‌ها کاملاً در اشتباه بوده اند. چارلا نش ۵۵ ساله بود که با دوستش، ساندرا تماس گرفت. تراویس در هنگام مکالمه این دو با برداشتن کلید خودرو ساندرا از خانه بیرون رفته بود و چارلا به کمک ساندرا رفت تا شامپانزه اش را پیدا کرده و به خانه بازگرداند.

وقتی تراویس عروسک مورد علاقه خود – اِلمو قلقلکی (Tickle Me Elmo) – را در بغل چارلا دید به یکباره به او حمله کرد. تراویس سال‌ها بود که چارلا را می‌شناخت، اما آن روز او رنگ موهایش را تغییر داده بود، موضوعی که با ادعای برخی نقش مهمی در حمله تراویس به او داشته است. در هنگام حمله، تراویس به خاطر بیماری لایم (یک بیماری عفونی که در اثر نیش کنه‌ها ایجاد و منتقل می‌شود) داروهای خوراکی مصرف می‌کرد. ساندرا که در آن زمان ۷۰ سال داشت به سرعت به کمک دوستش رفت و با یک بیل و حتی چاقو سعی کرد تراویس را از او دور کند.

چارلا در برنامه اپرا وینفری

او بعدها در این باره چنین گفت: «برای من انجام چنین کاری- چاقو زدن به او- مانند فرو کردن چاقو در بدن خودم بود». ساندرا در ادامه با اورژانس تماس گرفته که در ابتدا صحبت‌های او را جدی نگرفتند، اما وقتی که ساندرا فریاد زد «داره اونو می‌خوره» آن‌ها دریافتند که ماجرا بسیار جدی است. نیروهای امدادی و پلیس به محل رسیده و با صحنه هولناکی مواجه شدند. به محض ورود آن‌ها تراویس به آرامی از خانه خارج شده و سعی کرد در را برای خودرو پلیس باز کند. وقتی که تراویس دریافت در از بیرون قفل شده، شیشه آینه‌ای را شکسته و به سمت در راننده رفته و آن را باز کرد. فرانک چیافری، افسر پلیس، از فاصله نزدیک چندین بار به تراویس شلیک کرد، اما تراویس به سمت خانه بازگشت، و بعد از دقایقی جنازه او کنار قفسش پیدا شد.

اما برای چارلا زندگی دیگر هیچگاه به روال سابق بازنگشت. او جراحت‌های هولناکی برداشته بود. تراویس دست ها، بینی و لب‌های او را پاره پاره کرده، چشم هایش را بیرون کشیده و استخوان‌های میانی صورتش را به کلی خرد کرده بود. بدین ترتیب چارلا به سرعت به اتاق جراحی برده شده و ۷ ساعت را زیر تیغ جراحان به سر برد. شدت جراحات چارلا به حدی بود که بیمارستان برای کارکنانی که در این مدت روی صورت او کار کرده بودند جلسات مشاوره درمانی در نظر گرفت. چارلا ماه‌ها بعد در کمال شجاعت در برنامه اپرا وینفری ظاهر شده و برای اولین بار پرده از جراحت‌های صورت خود برداشت.

دو سال بعد، بدنبال پیدا شدن یک نمونه پیوندی مناسب، چارلا مورد جراحی پیوند صورت و دست قرار گرفت. در حالی که پیوند دست در ابتدا موفقیت آمیز بود، اما به دلیل ذات الریه و عفونت‌های دیگر ناشی از این پیوند، پزشکان ناچار به برداشتن عضو پیوندی شدند. چارلا که اکنون یک صورت جدید داشته و برای باقی عمرش در یک آسایشگاه زندگی خواهد کرد، آرام آرام قصد دارد به روال گذشته زندگی خود بازگردد. او سال‌ها پس از آن حادثه هولناک، هر روزه روی تمرین‌های صورت کار می‌کند تا روزی بتواند بار دیگر لبخند بزند.

وی، اما می‌گوید که زخم‌های صورتش باعث شده دیگر افراد حاضر در آسایشگاه از او دوری کنند: «من هیچگاه آدمی نبوده ام که از شرایط سخت فرار کنم. شوربختانه، کار زیادی از دست بر نمی‌آید. استقلال خودم را به مقدار زیادی از دست داده ام. قبلاً لاستیک خودرویم را خودم عوض می‌کردم، اما اکنون حتی نمی‌توانم خودم غذایم را بخورم. زندگی کردن با این شرایط بسیار دشوار است. حتی زندگی هم نه، زندگی نصف و نیمه نیز سخت شده است. گاهی اوقات می‌خواهید گریه کنید، بیرون بروید، یک جور خانه می‌خواهید. نمی‌دانم آینده ام چه می‌شود، این ترسناک‌ترین بخش ماجراست».

چارلا اکنون روزش را با گوش دادن به کتاب‌های صوتی و پیاده روی در حیاط آسایشگاه می‌گذراند. او هنوز امیدوار است که روزی به خانه بازگشته و مستقل زندگی کند. ساندرا در سال ۲۰۱۰ در سن ۷۲ سالگی و در اثر پارگی رگ قلبش درگذشت. جسد تراویس نیز بعد از اینکه سرش برای آزمایش هاری به آزمایشگاه برده شد، در یک مرکز نگهداری از حیوانات خانگی در استمفورد سوزانده شد.

منبع: روزیاتو

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
× لغو پاسخ

نام

ایمیل

نظر شما *

captcha

* لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید

نظرات

 • انتشار یافته: ۲۰
 • در انتظار بررسی: ۴
 • غیر قابل انتشار: ۳
 • IR

  ۰۵:۰۸ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۱ ۰

  پاسخ

  عجب مقاله عجیبی مشرق. چه سرنوشتی. آدمیزاد دارند بدتر از حیوانات همدیگر را می‌کشند. حیوانات وحشی که جای خود دارند.

 • sanaz
  IR

  ۰۵:۲۲ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۱۵ ۱

  پاسخ

  این است سرنوشت شوم اون احمق هایی که به خیالات واهی حیوانات وحشی را در خانه نگهداری میکنن

 • IR

  ۰۵:۵۰ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۹ ۰

  پاسخ

  دوستی خاله شامپانزه

 • IR

  ۰۶:۳۶ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۵ ۰

  پاسخ

  عجب میمون الاغی

 • IR

  ۰۷:۳۱ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۱۱ ۰

  پاسخ

  احمقها . حیوون خونگی هم میخواهید داشته باشید دیگه بزرگتر از گربه خریت محضه. حتی سگهای کوچولو هم می تونند خطرناک باشند. گرچه همین پیشی ملوس هم میتونه با ناخن هاش و دندوناش حسابی حالتون رو بگیره. اونوقت شامپانزه؟! خدایا توبه!

 • حامد
  FR

  ۰۸:۲۵ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۱۰ ۰

  پاسخ

  نونت نبود ابت نبود…شانپانزه میخواستی چیکار اخه

 • IR

  ۰۹:۳۳ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۸ ۰

  پاسخ

  این هم نتیجه ورود حیوانات وحشی به زندگی انسانها قابل توجه غرب پرستان

 • IR

  ۰۹:۴۰ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۴ ۰

  پاسخ

  ببین روز عید چه مطلبی گذاشتین، حال آدم بد میشه

 • IR

  ۰۹:۴۶ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۳ ۱۵

  پاسخ

  انسان ها و شامپانزه ها جد مشترک دارن

  • IR

   ۱۱:۰۳ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

   ۱۵ ۱

   شامپانزه جد خودته نکبت ما اجدادمون آدم بودن

  • IR

   ۱۱:۲۵ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

   ۶ ۰

   بچه میمون

 • akg
  IR

  ۱۰:۲۲ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۱۵ ۱

  پاسخ

  وابستگی و رابطه صمیمانه با حیوانات ، کمترین سودی برای انسان نداره . فقط ضرر

 • ناشناس
  IR

  ۱۰:۲۳ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۱۰ ۰

  پاسخ

  نگهداری از حیوانات همینه – عاقبت نداره – حالا میخواد سگ باشه یا شامپانزه !!!! بیماریهای مشترک انسان و حیوان بسیار بیشتر از آن چیزی است که افراد معمولی میدانند

 • IR

  ۱۰:۳۱ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۱۳ ۰

  پاسخ

  میمون هیچوقت آدم نمیشه….

  چون عقل نداره

  باور کنید

 • IR

  ۱۰:۴۶ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۱۰ ۰

  پاسخ

  حیوانات اساس کارهایشان بر غریزه هایش عمل می کنند نه بر اساس شعور و آگاهی.یک وقت کار دست انسان می دهند.

 • IR

  ۱۰:۴۷ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۱۲ ۰

  پاسخ

  حیوان همیشه حیوان است حالا شما سالها بخواهید تربیتش کنید باز هم انسان نمیشه اما بعضی ها نمیخوان قبول کنن

 • IR

  ۱۱:۲۴ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۷ ۱

  پاسخ

  این هم عاقبت شامپانزه بازی .
  یزید هم بوزینه باز بود و در مورد مرگ نکبت آورش حرفهایی مختلف است .
  در ضمن حیوانات جهت زندگی باید به مکانهای خودش برده شود و برخی در حیات وحش و برخی در مکانهای نگهداری باید گذاشته شود .

 • IR

  ۱۲:۰۳ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۳ ۰

  پاسخ

  مشرق تو یوتیوب صدها ویدیو از حمله سگ و گربه و سایر حیوانات خانگی و چپرچلاق کردن صاحبانشان هست.

  هر چیزی را بهر کاری ساختن!‌ میمیون برای جنگل و باغ وحش. سگ برای نگهبانی گله گوسپندان و گربه شکار جوندگان مزاحم شهری و …
  هیچ کدام جایی در منزل ندارند!

 • شاددل
  IR

  ۱۲:۲۳ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۰ ۰

  پاسخ

  انسان هستند بعد می روند حیوانات وحشی که فایده ای درزندگی شان ندارد به خانه آورده ..انسان احمق مرغ گاو گوسفند بیار تربیت کن که از شیر گوشتش مصرف کنی سگ وشامپانزه می آورند پول ورفا زیاد سرکشی وناسپاسی می آورد

 • IR

  ۱۲:۴۵ – ۱۳۹۹/۰۳/۰۴

  ۶ ۰

  پاسخ

  نگهداری حیوان در خانه اول ظلم به خودته و بعد ظلم به اون حیوان. شعوری بس ضعیف میخواد برای اینکار

این مطالب را از دست ندهید….

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس

منبع: خبرگزاری مشرق نیوز

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.