فرزندان زاده شده از مادران ایرانی به دامان مادر «مام وطن» برگشتند

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهور؛ آیین نامه اجرایی «قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» که توسط معاونت حقوقی رئیس جمهور تقدیم هیات دولت شده بود در جلسه امروز (چهارشنبه) به تصویب هیئت وزیران رسید.
روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهوری افزود: معاونت حقوقی رئیس جمهور در راستای سیاست های دولت دوازدهم مبنی بر پیگیری و دفاع از حقوق ملت و حقوق شهروندی و تلاش برای به اجرا درآوردن این حقوق اساسی و در راستای فراهم کردن زمینه اجرای قانون فوق، ضرورت تدوین آیین نامه ای را برای اجرای آن، مطرح و با همکاری دستگاه های مرتبط و فعالان اجتماعی و برگزاری نشست های کارشناسانه و اخذ نظر آن‌ها، آیین نامه اجرایی مربوط را تدوین کرده که پس از پیگیری های مکرر، امروز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۹ تصویب هیئت دولت رسید.
در گزارش این روابط عمومی آمده است: با توجه به جنبه‌های فنی و تکنیکی مسئله تابعیت و ابعاد حقوقی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن، این آئین‌نامه با دقت و با در نظر گرفتن هدف قانون‌گذار و ابعاد مختلف فوق تهیه شده است. امید است با به ثمر نشستن تلاش های صورت گرفته جهت احقاق حقوق مخاطبین موضوع قانون مورد بحث، شاهد کاهش آسیب های اجتماعی و تحقق اهداف دولت باشیم.
به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهوری مقررات این آیین نامه عبارتند از : ۱- فرزندان متولد شده در ایران باید از طریق استانداری ها نسبت به پیگیری امور اقدام نمایند. ۲- پیگیری امور فرزندان متولد شده در خارج از کشور از طریق نمایندگی های ایران در کشور های خارجی انجام می شود. ۳- درخواست قبل از ۱۸ سالگی توسط مادر و پس از آن راسا توسط فرزند ارائه می شود. ۴- قابل اعتراض بودن تصمیم مراجع امنیتی در فرض اعلام وجود مشکل امنیتی ۵- قابلیت تجدید درخواست در صورتی که اولین درخواست اعلام تابعیت مردود اعلام شود. ۶- استانداری محل اقامت زن ایرانی صلاحیت بررسی دارد. ۷- در صورت عدم اعلام صریح مشکل امنیتی ظرف سه ماه از سوی مراجع امنیتی به منزله بلامانع بودن است. ۸- پیگیری درخواست هایی که قبل از این قانون آغاز شده نیز بر اساس این آیین نامه ممکن است. ۹- امکان درخواست پروانه اقامت برای پدر فرزندان متولد از ازدواج زن ایرانی پیش بینی شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.