قتل رومینا نتیجه فقر فرهنگی خانواده‌ها است

به گزارش روز چهارشنبه وزارت دادگستری، محمود عباسی افزود: بدون تردید وظیفه سنگین ما پیگیری قضایی موضوع و مجازات شدید عامل این جنایت است اما این موضوع پایان راه نیست آغاز یک راه بزرگ و سهمگینی است که ایجاب می کند ما برای پیشگیری از قربانی شدن رومیناها در جامعه گام برداریم.
عباسی اظهار داشت: بارها گفته ایم که درباره کودکان به یک تغییر نگرش اجتماعی نیازمندیم و جامعه باید جایگاه نگاه احساسی خود را در قبال کودکان به نگاه حق مدارانه تبدیل کند.
معاون وزیر دادگستری افزود: معنا و مفهوم تغییر نگرش آن است که اگر در جامعه پدران و مادران یا سایر افراد حقوق کودکان را که حق بر حیات یکی از اصلی‌ترین آن است به رسمیت نشناسند، به خود اجازه می دهند که از آن عبور کنند و صد البته که تحقق این امر در گرو آموزش و فرهنگ سازی است.
وی ادامه داد: اولین و مهمترین گام آموزش والدین و خانواده ها است که در وهله نخست بدانند چگونه باید فرزندان خود را آموزش دهند.
عباسی اضافه کرد: در گام دوم رسالت سنگین وزارت آموزش و پرورش که کودکان و دانش آموزان این مرز و بوم را در راه درست فکر کردن و درست اندیشیدن سوق دهد.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک خاطرنشان کرد: متاسفانه ما عادت کرده ایم مباحث و موضوعات را در صحنه ببینیم و با واکنش های مقطعی ، مرحم و التیامی بر زخم ها و احساسات جریحه دار شده خانواده ها و جامعه بنهیم.
عباسی افزود: این حادثه تلخ و این جنایت هولناک باید چنان واکنش سخت و بازخوردی گران در سطح جامعه داشته باشد که زنگ خطر را به صدا درآورد که ای مردم کودکان خط قرمز جامعه اند.
وی تصریح کرد: نقض حقوق کودک تاوان سنگینی به همراه دارد؛‌ هیچ‌کس نباید به خود اجازه دهد که از خط قرمز کودکان عبور کند. تا این خطوط در جامعه ترسیم نشود و همه در قبال آن احساس مسئولیت نکنند، هستند باز هم پدرانی که به خود اجازه دهند که از خط قرمز کودکان خود عبور کنند. عباسی تاکید کرد: این امر میسور نمی‌شود مگر با آموزش، فرهنگ سازی و ایجاد مناسب زمینه های پیشگیری.
عباسی گفت: پدری که هنوز در قرون وسطی زندگی می کند و همچنان فرزند خویش را ملک طلق خود می پندارد و او را موجود مستقل انسانی نمی شناسد که دارای حقوقی است همانند دیگر کودکان و انسان ها؛ به خود اجازه می دهد که به او تعرض کند و حتی حیات او را در گرو اراده خود می پندارد.
معاون وزیر دادگستری اظهارداشت: یکی از راهکارهای بسیار مناسب و ضروری که می تواند ما را در جهت تحقق این هدف والا یاری رساند بهره گیری از ظرفیت ها و فرصت هایی است که فراروی ما قرار دارد.
عباسی اضافه کرد: آموزش از طریق فضای مجاز ی و شبکه شاد آموزش و پرورش بسیار ظرفیت موثری است.
وی گفت: مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک آمادگی خود را برای تحقق این مهم اعلام می دارد و اعتقاد دارد با بهره گیری از توان علمی دانشگاهها و حوزه های علمیه می توان بر پدیده شوم بی فرهنگی و فقدان آموزش های ضروری فائق آمد و راهکارهای مناسبی برای پیشگیری فراروی جامعه قرار داد.

به گزارش ایرنا، سرپرست معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان گیلان روز گذشته(سه شنبه) از قتل دختر ۱۳ ساله(رومینا) توسط پدرش در بخش حویق شهرستان تالش و دستگیری قاتل خبر داد.

سرهنگ مجید رسول‌زاده فرساد گفت: به دنبال گزارش خبر قتل به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰، ماموران پلیس در محل حادثه حضور یافتند و در بررسی‌ها مشخص شد، مردی ۳۷ ساله دخترش را با وارد کردن ضربات یک جسم تیز و برنده به ناحیه گردن به قتل رسانده است.

وی افزود: قاتل در محل وقوع جرم دستگیر شد و در تحقیقات پلیس، علت و انگیزه قتل دخترش را اختلافات خانوادگی، فرار دختر از منزل به قصد ازدواج با مردی ۳۰ ساله و مخالفت او به دلیل اختلاف سنی آنها اعلام کرد.
رسول‌زاده ادامه داد: پرونده این جرم تشکیل و به مرجع قضایی ارجاع داده شد و شهروندان در صورت بروز مشکلات فردی یا خانوادگی، به مراکز خدمات مشاوره‌ نیروی انتظامی مستقر در کلانتری ‌ها مراجعه کنند.
بخش حویق از توابع شهرستان تالش ۳۲ هزار نفر جمعیت دارد.

شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت با بخش های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.