قیمت مواد مخدر ۷۰ درصد افزایش داشته است

قیمت مواد مخدر ۷۰ درصد افزایش داشته است

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: شیوع اعتیاد در کشور ثابت بوده است و فقط در دهه شصت بعد از انقلاب اسلامی کاهش داشتیم و باقی دهه‌ها افزایش داشتیم، البته در بین دانش آموزان توقف داشته‌ایم.

به گزارش مشرق، اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر امشب در گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: در سال ۹۸ مجموعه کشفیات مواد مخدر در کشور بیش از ۹۵۰ تن شد و همچنین بالاترین میزان کشفیات تریاک، هروئین و مورفین هم متعلق به ایران است.

وی افزود: ۵۶ درصد شهدا و ۶۰ درصد جانبازان کمتر شد، کشفیات سلاح، کشف اموال بیشتر شد و ۷۳ درصد کشفیات مربوط به اقدامات اطلاعاتی بوده است و ۷۶ درصد کشفیات در استان‌های شرقی و ۲۴ درصد مربوط به باقی کشور بوده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ۲ میلیون ۸۰۰ هزار معتاد در کشور داریم و نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت فعال ۱۵ تا ۶۴ سال کشور، ۵.۴ درصد است، شیوع اعتیاد در کشور ثابت بوده است و فقط در دهه شصت بعد از انقلاب اسلامی کاهش داشتیم و باقی دهه‌ها افزایش داشتیم، البته در بین دانش آموزان توقف داشته‌ایم، در دانش آموزان ۲.۱ درصد و در دانشجویان ۴.۷ درصد شیوع اعتیاد داریم و سن مصرف هم ۲۴ سال است.

افزایش تعداد معتادان خانم

مؤمنی بیان کرد: از میان معتادان ۱۵۶ هزار معتاد خانم داریم که حدوداً ۵.۶ درصد می‌شود و در بین خانم‌ها در دهه نود افزایش اعتیاد خانم‌ها نسبت به آقایان بیشتر بوده است.

به گفته وی استان‌های خوزستان، کرمان و فارس نرخ شیوع اعتیاد در بین آنها نسبت به دیگر استان‌ها بالاتر است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تعداد فوت معتادان در آمریکا بیش از ۷۰ هزار نفر است یعنی بیش از ۷۰ هزار نفر در آمریکا سالانه بر اثر مواد مخدر فوت می‌کنند.

مؤمنی ادامه داد: در اواخر ۸۰ و ۹۰ به بعد مصرف مواد مخدر صنعتی نسبت به مواد مخدر سنتی افزایش داشته است، مصرف تریاک ۵۵ درصد، حشیش و کانابسیم و گل در رتبه دوم و هروئین رتبه سوم را در ایران دارد.

وی گفت: قاچاقچیان مواد مخدر برای فریب مردم اسم‌های مختلفی را بر روی مواد مخدر می‌گذارند، اما در اکثر موارد می‌بینیم که مواد مخدر جدیدی که نام می‌گذارند همان قدیمی‌ها است.

قیمت مواد مخدر ۷۰ درصد افزایش داشته است

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: قیمت مواد مخدر در فروردین ۹۹ نسبت به فروردین ۹۸ بیش از ۷۰ درصد اضافه داشته است اما قیمت مواد مخدر شیشه کاهش داشته است البته در ایران تنها ۸ درصد از معتادان شیشه مصرف می‌کنند.

مؤمنی ادامه داد: در سال ۲۰۱۷ تولید مواد مخدر در افغانستان بیش از ۵۰ برابر شده است.

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، مواد مخدر به سهولت در کشور یافت نمی‌شود و هر شهر و منطقه‌ای با هم متفاوت دارد.

وی گفت: یکی از برنامه‌های ما کنترل بیشتر قاچاق مواد مخدر از سمت دریاها است چراکه اقدامات خوب ما در مرزها سبب شده است تا قاچاقچیان به سراغ دریا بروند.

مؤمنی خاطرنشان کرد: تصمیمی که گرفته شد تا معتادان جدید در مراکز ماده ۱۶ برای جلوگیری از شیوع کرونا پذیرش نشود تصمیم درستی بود. در همین راستا با تأمین اعتبار خواستیم تا معتادان متجاهر را غربالگری کنند و ماسک و دستکش در اختیار آنها قرار بدهند، اگر کرونا بین معتادان متجاهر کم است به همین دلیل بود و نه اینکه مواد مخدر معتادان متجاهر را ایمن می‌کند.
وی بیان کرد: حدود ۷۰ درصد محلات پر خطر تهران پاکسازی و ساماندهی شده است.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: برخلاف اینکه حدود ۹ هزار نفر از جامعه پزشکی در حوزه ترک اعتیاد در حال فعالیت هستند تصمیم داریم مراکز درمانی سرپایی را ساماندهی کنیم.

منبع: خبرگزاری مشرق نیوز

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.