لزوم آزادی سریعتر دانشمند ایرانی برای پایان دادن به نگرانی‌ها

به گزارش روز جمعه پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، نشریه انگلیسی «گاردین» روز چهارشنبه از ابتلای دکتر «سیروس عسگری»، دانشمند ایرانی دربند دولت آمریکا به ویروس کرونا خبر داد.

به نوشته‌ این نشریه، مسوولان بازداشتگاه به عمد ماسک و مواد ضد عفونی کننده در اختیار زندانیان قرار نمی دهند تا بیماری کووید ۱۹ آنها را از پای درآورد.

این بازداشتگاه همچنین مخالفت کرده که عسگری، ماسک محافظتی به صورت بزند و با وجود سابقه مشکلات حاد تنفسی، اجازه تهیه ماسک را نیز به وی نمی دهد.

پیگیری‌های رسانه‌ای و همچنین برخی سازمان‌های مردم نهاد حقوق بشری برای کسب اطلاعات بیشتر از وضعیت ویبا کارشکنی دولت آمریکا بی‌نتیجه ماند و در حال حاضر، خانواده‌ دکتر عسگری در شرایط روحی نامناسبی به سر می‌برند.

در همین زمینه، پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر از «علی باقری‌کنی»، دبیر ستاد حقوق بشر درباره‌ آخرین وضعیت دکتر عسگری سئوال کرد که وی اظهار داشت: «ما نسبت به سلامتی همه‌ ایرانیان دربند در زندان‌های امریکا نگرانیم، در این میان اعلام ابتلای اندیشمند ایرانی دربند در آمریکا به کرونا بر نگرانی‌ها افزوده است و لذا از مراجع ذیربط پیگیر آزادی وی هستیم، چرا که فقط آزادی هرچه سریعتر دکتر عسگری است که می‌تواند به نگرانی‌ها درباره‌ سلامتی این استاد دانشگاه پایان دهد».

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره اخبار رسانه‌ها درباره‌ وضعیت نامناسب زندان‌های امریکا افزود: «سابقه‌ بیماری تنفسی دانشمند ایرانی، نگرانی درباره‌ سلامتی دکتر عسگری را بسیار جدی‌تر کرده است، لذا از وزارت امورخارجه می‌خواهیم تلاش‌های خود را برای آزادی دانشمند ایرانی شدت بخشیده و از همه‌ ظرفیت‌های سیاسی، دیپلماتیک و حقوقی برای رهایی هر چه سریعتر وی بهره بگیرد».

این استاد ۵۹ ساله مهندسی مواد که در نوامبر ۲۰۱۹ از اتهام سرقت اسرار تجاری مرتبط با فعالیت های دانشگاهی خود در دانشگاه اوهایو تبرئه شده بود به علت ابطال روادیدش هنوز در بازداشت اداره مهاجرت آمریکا به سر می برد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.