معلمان شهروندان پیشتاز عرصه علم و فرهنگ هستند

به گزارش روز جمعه معاونت حقوقی ریاست جمهوری، «لعیا جنیدی» در این پیام ضمن گرامیداشت روز معلم افزود: حق بر آموزش و پرورش، پایه و مبنای برخورداری از برخی دیگر از حقوق و آزادی‌های اساسی بشری است و باید همه افراد بشر به گونه‌ای برابر و بدون تبعیض از این حق برخوردار شوند.

وی ادامه داد: هدف از آموزش و پرورش رشد جسمی و فکری انسان است و محور تحقق این هدف، برگزیدگانی هستند که مسئولیت آموزش، پرورش و آموزش عالی را در هر کشور بر عهده دارند.
جنیدی اظهارداشت: در واقع، در همۀ جوامع انسانی، بنیادی ‌ترین کار، به منظور هدایت افراد در مسیر موفقیت و تعالی، آموزش و تعلیم و تربیت است و کسانی که این رسالت سترگ را بر دوش می‌کشند، معلمان و استادان گرامی هستند؛ انسان‌های شریف و وظیفه‌شناسی که با پایبندی و دلسوزی به ساختن و شکل‌دهی استعدادهای نوشکفته کودکان، نوجوانان و جوانان مشغول هستند و همچون چراغی روشن، راه را به رهروان نشان می دهند.
معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: نقش معلم در جامعه، راهبری است و معلمان با الگوبرداری از آموزه‌های آسمانی و تکیه بر ارزش های اخلاقی، به پرورش و آموزش همه فرزندان کشور، همت می‌گمارند و بزرگی این اهتمام وقتی به نیکویی درک می شود که باور کنیم هدایت یک فرد، برابر با زنده کردن همۀ افراد جامعه است.
وی اضافه کرد: چنین جایگاه والایی برای معلم از یک سو، شایستۀ تقدیر است و از سوی دیگر، این تکلیف را برای دولت ایجاد می کند که حقوق مادی و معنوی این شهروندان فرهیخته برای ایجاد انگیزه، حس مسئولیت، تعهد و وظیفه‌شناسی تضمین شود تا آنان بتوانند با جمعیت خاطر به آموزش و پرورش دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان بپردازند و فرهنگ اندیشیدن و خرد ورزی را در جامعه بگسترانند.
جنیدی افزود: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان میثاق ملّی در اصل بیست‌وهشتم برپایۀ اصل آزادی مشاغل، دولت را مکلّف به ایجاد برابری و مساوات در دستیابی به مشاغل به عنوان یکی از جلوه‌های بنیادین حقوق معلمان می کند همچنین منشور حقوق شهروندی، بر حقوق شهروندیِ استادان و معلمان مبنی بر حق ارتقاء و بهره‌مندی از تسهیلات و حمایت‌های علمی (ماده ۱۰۵)، آزادی و استفلال علمی و اصل آزادی اظهارنظر و عدم ممنوعیت از تدریس به علت ابراز عقیده کارشناسی (مادۀ ۱۰۶) و ایجاد مکانی امن برای استادان در دانشگاه‌ها از سوی متولیان امر (مادۀ ۱۰۷) تأکید می کند.
معاون حقوقی رئیس جمهوری اظهارداشت: برای پاسداشت این شهروندان ارجمند که در ساختن آینده این سرزمین کهن نقش آفرین اند باید به تامین حق های شهروندی ایشان همت گماشت.
وی ادامه داد: در کنار حقوق یاد شده، حق بر تامین معاش شایسته و عدم دغدغه اقتصادی این گروه بزرگ و مرجع و نیز تامین حق آموزش و پرورش رایگان برای فرزندان لازم التعلیم کشور که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصریح شده است از وظایف مهم دولت است؛ همچنان که فراهم آوردن شرایط و امکانات آموزش عالی با کیفیت و مهارت آموزی با مشارکت مردم و بخش خصوصی باید در زمره سیاست های جدی و پایدار کشور باشد.
جنیدی ابراز امیدواری کرد با تلاش همه اعضای خانواده بزرگ آموزش و پژوهش این مرز و بوم هنرپرور و دانش گستر، میهن عزیزمان در عرصه علم و اخلاق کشوری پیشرو و پیشران شود و جایگاه فرهنگی بی همتای خود در تاریخ کهن را با کوشش دو چندان در جهان امروز بازسازی کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.