مهلت یک ماهه قوه قضاییه به کانون‌های وکلا برای ارائه پیشنهادات اصلاحی

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق افزود: مکاتبه‌ای با کانون‌های وکلای سراسر کشور انجام و بار دیگر از آن‌ها خواسته شد تا نظرات و پیشنهادهای خود را در خصوص اصلاح آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا به معاونت حقوقی و امور مجلس دستگاه قضا اعلام کنند.
وی خاطرنشان کرد: همانگونه که رئیس قوه قضاییه در دستور اخیر خود تصریح کرده‌اند «ساماندهی نظام وکالت توسط وکلای متعهد و مسئولیت‌پذیر از اقتضائات تحول در قوه قضاییه است» و ما امیدواریم جامعه حقوقدانان و وکلای کشور با یاری قوه قضاییه، گامی موثر در جهت تحقق تحول مورد نظر بردارند.
معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه از وکلا و حقوقدانانی که با ارائه نظرات و پیشنهادهای راهگشای خود به فراخوان معاونت پاسخ دادند، قدردانی کرد.
مصدق اظهارداشت: این معاونت همچنان برای تشکیل نشست‌های علمی و برگزاری جلسات هم‌اندیشی با نمایندگان کانون‌های وکلا آمادگی دارد و معتقد است با تعامل بیش‌ از پیش و پرهیز از دیدگاه‌ها و اقدامات حاشیه‌ساز می‌توان به نتایج مطلوب در این عرصه دست یافت.

به گزارش ایرنا، پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری در ۱۹۸ ماده در حالی از سوی معاونت حقوقی قوه قضائیه به کانون های وکلای دادگستری پیشنهاد شده که ماهیت وجودی آن فارغ از مفاد، برای کانون وکلا مغایرت با قانون دارد و کانون های وکلا مخالفت های صریح خود را اعلام کرده اند.
بر اساس اعلام معاونت حقوقی قوه قضاییه، مبنای اصلی آن با درنظرگرفتن قوانین و مقررات دیگر است و از ویژگی‌های این آیین‌نامه، صیانت از استقلال کانون وکلا در حوزه‌های مختلف از جمله آزمون وکالت، کارآموزی، نظام رسیدگی به تخلفات، اداره کانون، انتخابات، تشویق، ارتقا و نقل‌وانتقالات، رعایت اهتمام لازم در مطابقت آیین‌نامه با مقررات موجود و توجه به قوانین مؤخر بر تصویب آیین‌نامه، از جمله قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب ۱۳۷۶، توجه به آیین‌نامه مصوب سال ۱۳۳۴ و حفظ مواد مهم و کاربردی آن، به‌روزرسانی نظام نظارت بر تخلفات و نهادسازی در حوزه همفکری و همکاری بین نهاد وکالت و دستگاه قضایی عنوان شده است.
رئیس قوه قضاییه ۲۸ اردیبهشت ماه در پی مکاتبات مخالفان و موافقان اصلاح آیین نامه وکالت به معاون حقوقی قوه قضاییه دستور داد مهلت مناسبی برای ارائه پیشنهادات کانون‌های وکلا درنظر گرفته شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.