مکتب شهید سلیمانی دفاع همه جانبه از قربانیان ترور و خشونت بود

مکتب شهید سلیمانی دفاع همه جانبه از قربانیان ترور و خشونت بود

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت دادگستری، محمود عباسی در نشست تخصصی بررسی ابعاد حقوقی شهادت سردار سلیمانی و شهید فخری زاده افزود: ابعاد مختلف شخصیت اخلاقی، معنوی، سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی سردار دل‌ها شهید قاسم سلیمانی تنها در دایره یک مکتب می‌توان تفسیر و توجیه کرد.

وی منظومه فکری شهید سلیمانی را حمایت همه جانبه از کودکان و زنان، سالمندان و مردم مظلوم و بی دفاع برشمرد و اظهارداشت: سردار سلیمانی حامی کسانی بود که در منطقه قربانی تروریسم افسار گسیخته داعشی و دست پرورده آمریکا و صهیونیسم بین الملل بودند و سرانجام جهانیان شاهد بودند که پیش بینی و راهبردهای این سردار بزرگ خط پایانی بر تروریسم و داعش بود و این زبان‌های الکن و قلم‌های شکسته هرگز قادر به توصیف عظمتی که این مرد همیشه در میدان خلق کرده است نخواهد بود.

عضو مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها ضمن برشمردن حقوق قابل اعمال در خصوص ابعاد حقوقی ترور شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس گفت: با توجه به موازین بین الملل شناخته شده دفاع مشروع، توسل به دفاع مشروع توسط ایالات متحده پذیرفته نیست و به عبارتی دقیق تر، نه تنها دفاع سردمداران ایالات متحده در این زمینه با هیچ منطق حقوقی سازگار نیست و حتی حقوقدانان آمریکایی هم آن را رد کرده اند بلکه حمله به یک شخصیت برجسته نظلمی و یک مقام رسمی دولت خارجی به مثابه اعلان جنگ مسلحانه به آن کشور تلقی می شود و تا زمانی که شورای امنیت تصمیمی برای توقف آن نگرفته دفاع مشروع را برای دولت جمهوری اسلامی ایران قابل تصور است.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری تصریح کرد: به منظور پیگیری قضایی با توجه به گسترش دامنه قلمرو سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲، از حیث حقوق کیفری بین المللی، پیگیری قضایی موضوع هم در صلاحیت محاکم داخلی جمهوری اسلامی است و از آن جهت که محل وقوع جرم در عراق است، محاکم قضایی عراق نیز صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارند و این موضوع در محاکم ایالات متحده نیز قابل بررسی است.

عباسی اضافه کرد: برای پیگیری موضوع در مجامع بین الملل نیز به نظر می رسد هم شورای امنیت سازمان ملل و هم شورای حقوق بشر سازمان ملل مراجع صلاحیتدار برای رسیدگی به این جنایت فجیع آمریکایی ها هستند و ما وظیفه داریم که این موضوع را هم در محاکم داخلی و هم بین المللی پیگیری کنیم.

به گزارش ایرنا، سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی ۹۸ در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و به دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و با شلیک از پهپادهای ارتش این کشور به شهادت رسیدند.

در پی این اقدام تروریستی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ ماه پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد» در استان «الانبار» عراق را با چندین موشک هدف قرار داد.

علی باقری کنی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر هشتم دی ماه سال جاری و در آستانه سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت: در ارتباط با پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی ۴۸ متهم شناسایی شدند و اقدامات لازم برای تحت تعقیب قرار دادن آنها انجام شده است.

وی اظهار داشت: از کشورهایی که به نوعی دخیل و درگیر در این جنایت ترور بودند، درخواست شده که اطلاعات و مستندات را در اختیار دستگاه قضایی ایران قرار دهند.

علی القاصی مهر دادستان تهران نیز دهم دی ماه سال جاری در جلسه پیگیری حقوقی و قضایی پرونده ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از عراق، سوریه، لبنان، قطر، اردن و کویت به عنوان کشورهایی یاد کرد که برای آنها نیابت قضایی صادر شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.