همکاری سازمان بازرسی کل کشور با وزارت بهداشت در مبارزه با کرونا

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن درویشیان با تشریح اقدامات سازمان بازرسی کل کشور در مقابله با کرونا اظهار داشت: این سازمان از اواسط بهمن‌ماه نسبت به پیگیری نصب دستگاه تب‌سنج در فرودگاه‌ها و مبادی ورودی کشور اقدام کرد.
وی در ادامه به نقش سازمان بازرسی کل کشور در پیگیری تأمین داروهای مؤثر در درمان کرونا دو هفته قبل از شروع بحران، کمک به رفع مشکلات شرکت‌های دارویی و شرکت‌های تجهیزات پزشکی زیرمجموعه انجمن تولیدکنندگان و اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی اشاره نمود و افزود: علاوه بر این موضوعات، سازمان بازرسی کل کشور از ابتدای شیوع بیماری کرونا حضوری فعال در مجامع، کمیته‌ها و ستادهای مقابله با کرونا در مرکز و ۳۱ استان و همچنین ستاد تأمین داروی سازمان غذا و دارو و هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی و دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی داشته است و با برگزاری جلساتی در سازمان بازرسی کل کشور و یا استان‌ها و دعوت از مسئولان ذی‌ربط در حوزه‌های مختلف تذکر لازم به سازمان غذا و دارو و پیگیری لازم در خصوص تأمین مواد اولیه داروی این بیماری، پیگیری مشکل کمبود ماسک و مواد ضدعفونی و رفع مشکلات برخی از شرکت‌های تولید دارو و ملزومات طبی انجام داده است.

پیگیری تصویب و تخصیص ۲۰۰ میلیون یورو ارز برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه به نتایج پیگیری‌های سازمان در تصویب و تخصیص ۲۰۰ میلیون یورو از بانک مرکزی، پیگیری تخصیص ۶۰۰ هزار یورو برای تهیه مواد اولیه تولید داروی مؤثر در درمان بیماری کرونا، کمک به هدایت بخشی از ۳ هزار میلیارد تومان پرداختی مطالبات دانشگاه‌ها از سازمان تأمین اجتماعی به تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی و پیگیری و تخصیص هزار میلیارد تومان برای تأمین اقلام موردنیاز از طریق سازمان برنامه‌ و بودجه اشاره کرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان در ادامه پیگیری منتج به نتیجه تأمین دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن برای مراکز با ابتلای بالا و نیز پیگیری تجهیز آزمایشگاه و خرید کیت‌های آزمایشگاهی لازم را از دیگر اقدامات این سازمان عنوان کرد.
وی با بیان اینکه همکاری‌های لازم با اداره کل تعزیرات در استان‌ها برای برخورد با سوءاستفاده کنندگان از این وضعیت در رابطه با احتکار و دلالی اقلام مورد نیاز بیماری کرونا انجام شده است، گفت: در پی گزارش‌های ارائه‌شده در خصوص توزیع اقلام بهداشتی، ترخیص و تحویل به‌موقع تجهیزات هشدارهای به برخی از دستگاه‌ها و همچنین بعضی از استانداری‌ها و مقامات ذی‌ربط داده شده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه در خصوص موضوع تغسیل جان‌باختگان بیماری کرونا که رویه واحدی در کشور ندارد، اظهار کرد: جلسه‌ای در سازمان با حضور مسئولان ذی‌ربط در حوزه آرامستان‌ها، شهرداری‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی و برخی از مسئولان وزارت بهداشت و درمان به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد که مسئولان وزارت بهداشت به‌عنوان نمایندگان ستاد عالی مبارزه با کرونا، پروتکل این فرآیند را اعم از تغسیل یا تیمم و همچنین تدفین و نحوه آن‌ها را تبیین کردند.
وی افزود: این جلسه نتایج خوبی داشت از جمله اینکه براساس اظهارنظر کارشناسی مسئولان وزارت بهداشت قرار شد استان‌هایی که تیمم می‌دادند با توجه به پروتکل بهداشتی و رعایت نکات غسل، این کار را انجام دهند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان با تأکید بر اینکه بنای سازمان بازرسی کمک و همکاری و رفع موانع است، گفت: این سازمان در زمینه‌های مختلف به‌خصوص در بحث تأمین و توزیع اقلام موردنیاز ورود کرده و همکاران ما بازدیدهایی از بیمارستان‌ها و مراکز تولید و توزیع این اقلام در سراسر کشور داشته و مواردی را پیشنهاد و تذکر داده‌اند.

کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت امروز (دوشنبه) اعلام کرد: تاکنون ۶۰۵۰۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۳۶ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به ۳۷۳۹ نفر رسید.

وی درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و جان باختگان ناشی از آن بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۲۲۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۶۰۵۰۰ نفر رسید.

جهانپور ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۶ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند.

وی گفت: تاکنون از وجود ۳۷۳۹ نفر در کشور به دلیل ابتلا به این بیماری، محروم شده ایم و دیگر در بین ما نیستند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.