وضعیت همه دلارهای پرداختی باید شفاف شود

به گزارش روز دوشنبه مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه در خصوص گزارش دیوان محاسبات گفت: همه باید از «نظارت» و «شفافیت» استقبال کنند؛ نظارت گریزی امر ناپسندی است.

وی با بیان اینکه وضعیت همه دلارهای پرداختی باید شفاف شود، اضافه کرد: اعلام فساد برای مردم اطمینان بخش نیست بلکه باید به مردم گزارش مبارزه بافساد و بازگشت بیت المال را داد.

رئیس دستگاه قضا اظهارداشت: پرونده‌های برخی از دریافت کنندگان دلارهای ۴۲۰۰ تومانی در دادسرا در حال رسیدگی است و برخی دیگر منجربه صدور حکم شده و درحال اجرای حکم است.

وی افزود: بارها گفته ایم که دولت باید اقدام به اصلاح ساختارهای فسادزا کند.

رئیسی با بیان اینکه سازمان بازرسی به موضوع جوجه کشی ورود کرده است، افزود: جوجه کشی هم اقدام غیرقانونی بود هم غیرشرعی هم غیراخلاقی؛ توجیهات برخی متولیان امر هم غیرقابل قبول و بدتر بود.

وی افزود: اینکه چنین اقدامی رویه بوده است مطلقا قابل قبول نیست و اقتصاد سلامت بالاخص درحوزه غذا و دارو نیازمند مدیریت و نظارت بهینه است.

رئیس قوه قضائیه گفت: برای کالاهای کشاورزی باید به موقع تدبیر کرد؛ هم بر بازار تولید هم توزیع و مصرف باید نظارت و در سال جهش تولید نظارت و شفافیت باید تشدید شود.

رئیسی در ادامه با اشاره به سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با فرمان حضرت امام (ره) اظهار داشت: امروز نام سپاه با خدمتگزاری به مردم قرین است و اقدامات عزت‎ مندانه و افتخارآفرین سبزپوشان سپاه در همه عرصه‎ های جهاد و خدمت، آمریکا را ناامید کرده است.
وی دلیل دشمنی آمریکا و غرب با سپاه را اثرگذار بودن این نهاد مقدس و در مقابل، رضایت مقام معظم رهبری و مردم را سرمایه‎ای عظیم برای آن توصیف کرد و از پاسداران انقلاب اسلامی خواست قدردان این نعمت باشند و با همت مضاعف در جهت تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و خدمت به مردم گام بردارند.
رئیسی تحریم‌ های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران و حمایت تسلیحاتی انگلیس از سعودی ‎‌ها برای حمله به مردم بی دفاع یمن را مصداق بارز جنایت علیه بشریت دانست و گفت: خنده ‎دار است کسانی که غذا و دارو را تحریم و کالاهای پزشکی مردم کشورهای دیگر را سرقت می ‎کنند، می ‎گویند آماده کمک به مردم ایران هستیم.

مردم ایران کالای مسروقه مصرف نمی ‎کنند
رئیس قوه قضائیه با بیان این‎که مردم ایران کالای مسروقه مصرف نمی ‎کنند، افزود: مردم ما در یک رزمایش ملّی با همدلی و همبستگی کالای پزشکی مورد نیاز خود را در اوج روزهای مواجهه با پدیده کرونا تولید کردند و امروز نه تنها به مرز خودکفایی در این زمینه رسیده‎ ایم که به زودی شرایط صادرات این کالاها نیز فراهم می‌ شود.
رئیسی در ادامه به مسائل پساکرونا اشاره کرد و اظهار داشت: مردم در روزهای مواجهه با کرونا با گذشت و ایثار و بخشش اجاره ‎ها و تعویق اخذ وجوه چک ‎هایشان به کمک همدیگر آمدند، ولی در پساکرونا نیز مسائلی وجود خواهد داشت که از ائمه جمعه و جماعات، معتمدان و حقوقدانان و وکلا می‎ خواهیم کمک کنند این مسائل با ریش سفیدی حل و فصل شود و تا حد ممکن دعاوی به تشکیل پرونده در دستگاه قضایی منتهی نشود؛ گرچه در صورت تشکیل پرونده، همکاران ما حتماً به آن‌ ها رسیدگی خواهند کرد.
رئیسی گفت: شورای پیشگیری قوه قضائیه مأمور شده است با برگزاری جلسات فشرده، مسائل پساکرونا در همه حوزه ‎های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و به ویژه موضوعات حقوقی و قضایی را بررسی کند تا دستگاه قضایی در مواجهه با آن‌ ها منفعلانه عمل نکند.
براساس این گزارش، در این جلسه حجت‎ الاسلام درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور با ارائه گزارشی در خصوص کشتار جوجه ‎های یک روزه، اعلام کرد: این موضوع با دستور ریاست قوه قضاییه بلافاصله مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به این ‎که ایران بزرگ‎ترین صنعت طیور را در منطقه دارد، لازم بود در ایام کرونا با توجه به کاهش تقاضا، سیاست کاهش تولید زودتر به تولیدکنندگان ابلاغ شود، اما مصوبه کاهش ۱۵ میلیونی تولید جوجه یک روزه در روز ۱۸ فروردین و درست زمانی به مرغداران ابلاغ شد که جوجه‎ های یک روزه تولید شده بودند.
وی در خصوص تخصیص ارز برای واردات ۲.۵ میلیون تن غذای مرغ نیز گفت: عدم تخصیص این مبلغ با وجود مصوّبه‌ های قانونی سبب افزایش قیمت نهاده‎های طیور شد که همین امر ضرر و زیان تولیدکنندگان را در پی داشت و یکی از عوامل از بین رفتن میلیون ‎ها جوجه شد.
رئیس قوه قضائیه در واکنش به گزارش رئیس سازمان بازرسی کل کشور، با انتقاد از زنده ‎کُشی جوجه‎ های یک روزه گفت: کشتار جوجه‎ ها که دل مردم را به درد آورد، اقدامی غیر قانونی، غیر شرعی و غیر اخلاقی بود و بدتر از آن توجیهاتی بود که از سوی مسئولان صورت گرفت که این کار را مسبوق به سابقه و ضروری دانستند.

اقتصاد سلامت نیازمند مدیریت و نظارت بهینه است
وی با تاکید بر اینکه در سال جهش تولید باید نظارت و شفافیت تشدید شود، ادامه داد: اقتصاد سلامت بالاخص در حوزه غذا و دارو نیازمند مدیریت و نظارت بهینه است و برای کالاهای کشاورزی باید به موقع تدبیر کرد و هم بر بازار تولید، هم توزیع و هم مصرف باید نظارت شود.
رئیسی با تأکید بر لزوم تصمیم گیری مدبرانه در نظام تولید و توزیع و کنترل بازار، به نظارت بر حوزه اقتصاد مجازی اشاره کرد و گفت: حوزه ‎های اقتصادی در همه جوامع به ‎دلیل انتفاعی که برای سودجویان دارد، غالباً مدیریت‎ گریز و نظارت ‎گریزند در حالی که نظارت بر هر کاری نتایج مثبتی برای جامعه خواهد داشت.
رئیس قوه قضائیه در این جلسه از اقدام یک قاضی که خود را به‎دلیل صدور رأی نادرست در یک پرونده مجازات کرد، تقدیر کرد.

تسریع در حل پرونده ‎های پرشاکی اولویت دادگستری استان تهران
براساس این گزارش، حشمتی رئیس دادگستری استان تهران نیز در این جلسه یکی از اقدامات دادگستری برای جلوگیری از دست ‎اندازی زمین خواران به اراضی ملّی را پیگیری ویژه سنددار کرن اراضی ملّی عنوان کرد و افزود: تسریع در حل پرونده ‎های پرشاکی یکی از اولویت‎ های اصلی سال ۹۹ دادگستری استان تهران است.

اهدای کمک هزینه معیشتی به ۱۰۰ هزار خانواده نیازمند زندانیان
اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان ‎ها نیز در این جلسه اعلام کرد: کمک هزینه معیشتی به ۱۰۰ هزار خانواده نیازمند زندانیان که به امر مقام معظم رهبری و هماهنگی بنیاد مستضعفان و قوه قضائیه در دستور کار قرار گرفته بود، تا قبل از ماه مبارک رمضان به آن‌ ها اهدا می شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.