چگونه سهام عدالت را آزاد سازی کنیم؟

برگرفته از سیما نیوز

 

طبق اعلام پیشین علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی‌سازی آزادسازی سهام عدالت منتظر اجاره رهبری است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور ابلاغیه‌ای ضمن موافقت با درخواست رئیس‌جمهور برای آزادسازی سهام عدالت خاطرنشان کردند: دولت هر چه زودتر اقدامات مقتضی را به عمل آورد تا مردم سریع‌تر از منافع سهام خود بهره‌مند شوند.

پس از موافقت رهبری، رئیس سازمان خصوصی‌سازی نیز از راه‌اندازی سامانه سهام عدالت از دهم اردیبهشت ماه خبر داد.

از امروز مشمولان می‌توانند به سامانه سهام عدالت www.samanese.ir مراجعه و سهام شرکت‌های سهام عدالت را به مالکیت خود در بیاورند. این افراد می‌توانند با کد ملی خود وارد سامانه شوند.

در سامانه آزادسازی سهام عدالت آمده که انتخاب روش آزادسازی سهام عدالت تنها یک بار امکان‌پذیر است.

براساس مراحلی که در این سامانه آماده است، آزادسازی سهام عدالت از دو طریق سهام‌داری مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود.

سهام‌داری مستقیم

اگر سهام‌داری بخواهد خودش مدیریت سهام خود را به عهده بگیرد، ابتدا باید وارد سامانه سهام عدالت شود، سپس گزینه آزادسازی را فعال و «استفاده از روش سهام‌داری مستقیم» را انتخاب کند؛ اما در این روش چه اتفاقی می‌افتد؟

به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام ‌عدالت و به‌تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی به سهام‌دار تخصیص خواهد یافت.

به عبارت دیگر با این روش برای سهام‌دار در بورس یک حساب کاربری باز می‌شود که فرد برای ورود به آن، حتما باید پس از گذشت دو ماه نسبت به ثبت نام در سامانه سجام اقدام کند و احراز هویت وی انجام شود.

پس از ورود به بورس سهام‌دار طبق قانون بورس باید عمل کند، یعنی محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین شده توسط بورس برای این گروه از دارندگان سهام عدالت اجرا می‌شود.

به عبارت دیگر ممکن است سهام‌دار در این روش متوجه سود یا ضرر نیز شود و سازمان خصوصی‌سازی در این باره مسئولیتی ندارد.

سهام‌داری غیرمستقیم

سهام‌دار در صورت انتخاب «آزادسازی به روش غیرمستقیم»، ساماندهی مالکیت و مدیریت سهام ‌عدالت خود را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌دهد و فرد حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت.

با این روش سهامدار به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اجاره می‌دهد که سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام ‌عدالت آنها را ساماندهی کند.

در این صورت ۷۰ درصد از سهام در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و ۳۰ درصد آن از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه استانی مدیریت می‌شود.

منبع

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.