کرونا دادگاه نخست وزیر پیشین مالزی را عقب انداخت

روزنامه استار مالزی امروز جمعه گزارش داد که "کولین لورنس سکوراه" قاضی دادگاه عالی مالزی دیروز بعد از آنکه یکی از بستگان "محمد شفیغ عبدالله" وکیل اصلی "نجیب رزاق" نخست وزیر پیشین ادعا کرد که او (وکیل) به دلیل احتمال ابتلا به ویروس کرونا در قرنطینه به سر می برد، دستور داد دادگاه مورد نظر تا مشخص شدن صحت این ادعا به تاخیر بیافتد.

وکیل "نور فرح مصطفی" از دفتر حقوقی شفیغی دیروز با ارایه یادادشتی از سوی وزارت بهداشت مالزی به دادگاه مبنی بر اینکه وکیل شفیغی به دلیل ارتباطاتی که با شوهر خواهر خود که از قضا آزمایش کرونای او مثبت اعلام شده است، در قرانطینه قرار دارد، از دادگاه خواست تا جلسه رسیدگی به پرونده نجیب رزاق را تا مشخص شدن نتیجه آزمایش وکیل به تعویق بیاندازد.

براساس این گزارش، از آنجایی که طبق گزارش ارایه شده به دادگاه، شوهر خواهر شفیعی از ۱۱ تا ۲۵ مارس (۲۱ اسفند تا ۴ فروردین) تحت قرنطینه خواهد بود و شفیعی و همسرش "تانیا شیوتی" نیز تا مشخص شدن آزامایش کرونا طی امروز و یا فرادا /شنبه باید در قرنطینه موقت به سر برند، رئیس دادگاه نیز تعویق جلسه رسیدگی به این پرونده را صادر کرد.

قاضی لورنس سکوراه گفت: چنانچه نتیجه آزمایش کرونای شفیغی منفی باشد، دادگاه مورد نظر پنجشنبه آینده ۱۹ مارس (۲۹ اسفند) برگزار خواهد شد.

گزارشات حاکی است که اگرچه "احمد اکرم غریب" و "محمد مصطفی کویالام" معاونان مدعی العموم در دادگاه حاضر شدند اما "سری کوپال سری رام" قاضی اصلی این پرونده نیز مجبور بود امروز جمعه برای انجام آزمایش کرونا به مراکز درمانی مراجعه کند.

به گزارش ایرنا، نجیب نخست‌وزیر پیشین مالزی و نزدیکان او متهم هستند که در طول نخست وزیر اش میلیاردها دلار از صندوق سرمایه دولتی ام‌دی‌بی-۱ به سرقت برده و از آنها برای تامین مالی هزینه‌های شخصی‌ استفده کردند.

این اتهامات نقش مهمی در برکناری او در قدرت در سال ۲۰۱۸ داشت و او از آن زمان در بازداشت به سر می‌برد و با دادگاه‌های متعددی بر سر این رسوایی روبروست. البته او همه این اتهامات را رد می‌کند.

با این حال روند رسیدگی به پرونده‌های او بسیار کند است و این بار نیز اصلی ترین دادگاه او با تاخیر دیگری مواجه شد چون وکلای او به دادگاه نیامدند.

رسانه‌های محلی به نقل از برخی منابع گزارش دادند که به قاضی دادگاه کوآلالامپور گفته شد که به این تیم دفاعی دستور داده شده است تا در قرنطینه بمانند.

براساس گزارش روزنامه "نیو استریتز تایمز" سنگاپور، قاضی دادگاه هم پس از شنیدن این صحبت‌ها به شوخی گفت "سرعت شیوع این ویروس از سرعت این دادگاه بیشتر است" و بعد از آن از تیم نجیب خواست تا با ارائه نامه‌ای از پزشک، این ادعاها را ثابت کند.

تردیدهای بسیاری درباره ادعاهای تیم حقوقی نجیب رزاق وجود دارد و برخی از شهروندان و منتقدان این‌ها را بهانه‌ و تاکتیکی برای به تاخیر انداختن روند دادگاه می‌دانند.

تاکنون در مالزی ۱۴۹ مورد ابتلا گزارش شده است.

منبع

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.