کلافگی مردم از قطعی برق در استان تهران

کلافگی مردم از قطعی برق در استان تهران

موضوع تکراری قطعی برق در روزهای گذشته به خصوص در این ایام کرونایی اعصاب و روان مردم را درگیر کرده است و در چنین شرایطی بدون هیچ اطلاع رسانی ناگهان باید شاهد قطع برق در گرمای طاقت فرسای تابستان باشیم.

به گزارش مشرق، قطعی ناگهانی برق در سال‌های اخیر یکی از مشکلات دامنگیر شهروندان به ویژه در گرمای تابستان بوده است و همواره نیز خواسته مردم از شرکت توزیع برق اطلاع رسانی در این باره از طُرق مختلف بوده است.

بسیاری از شهروندان در فضاهای مجازی، گفت‌وگوهای روزمره با یکدیگر و یا تماس با رسانه‌ها از این که در قطع ناگهانی برق هیچ توجهی به ضرر و زیان مادی و معنوی این کار برای مشترکان نمی‌شود ، گله مند هستند و این وضعیت در شرایط کنونی کشور به ویژه روزهای گرفتاری و درگیری کرونایی بیشتر از هر زمان دیگری آزاردهنده شده است.

بیشتر بخوانید:

برق تهران در وضعیت هشدار

احمد شهروند ساکن شهرری به خبرنگار ما می‌گوید: «خواهش می‌کنم به این اوضاع برق رسیدگی کنید و صدای مردم را به گوش اداره برق یا هرجایی که بهش مربوط میشه برسونید…لااقل طبق جدول زمان بندی این کار انجام بشه که قبلش مردم وسایل خود را قطع و خاموش کنند و تو این دوره زمونه کسی پول نداره وسیله جدید بخره بخدا»

اطلاع رسانی کنید

خانم خانه داری در پیامی نوشته است:«اداره برق شهرری هر روز بدون اطلاع رسانی برق مناطق رو قطع میکنه و اینکار باعث شده کلی آسیب به وسایل برقی برسه، الان که عصر حجر نیست، با توجه به این که مبلغ مصرفی رو از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌کنن از همان طریق قطع برق رو قبلش خبر بدهند و در این موقعیت بحران گرانی هزینه به زندگی مردم اضافه نکنن»

خاموشی چراغ راهنمایی و رانندگی

شهروند دیگری با ارسال فیلم کوتاهی از تداخل رفت‌وآمد در چهارراهی پیام داده است: « اینجا بمبئی نیست…! قطع مکرر برق در چهارراه فدائیان اسلام موجب خاموشی چراغ راهنمایی و رانندگی و هرج و مرج شده و حتی یک مأمور راهور هم حضور ندارد.»

از بین رفتن لوازم خانگی

تعدادی از شهروندان محله اقدسیه شهرری نیز با ارسال پیام، فیلم و تماس‌هایی از نوسان برق در این محدوده و در ادامه قطعی‌های زیاد در طول سال گله داشتند، محمد می‌گوید: «تورو خدا ما از این برق رفتگی‌های زیاد تو خیابون شیرمحمدی کلافه شدیم دیروز یخچالمون سوخت، تعمیرکار اومده میگه باید موتور رو عوض کنید و هزینه‌اش ۴ میلیون میشه…واقعا ما چه گناهی کردیم که اینجا زندگی می‌کنیم و باید به دلیل نوسان یا قطع برق هر از چندگاهی وسایل خونمون خراب بشه و هزینه سنگینی رو دست ما بذاره…»

این پیام‌ها از اکثر نقاط تهران، شهرری، رباط کریم، پاکدشت، دماوند، ورامین و قرچک به دست ما رسیده است که در ادامه یکی دو مورد دیگر را مرور می‌کنیم.

انگار برای کسی مهم نیست

خانم سرمدی از رباط کریم با گلایه از تکرار قطعی برق در هر سال می‌گوید: «متأسفانه این مشکل رو هر سال داریم و انگار برای کسی مهم نیست که مردم با چه زحمتی می‌توانند یک وسیله برای خانه خود تهیه کنند و به راحتی به دلیل عدم مدیریت و تکرار قطعی برق وسایل برقی مردم آسیب می‌بینند و متحمل هزینه‌های سنگینی می‌شوند.

خود را جای مردم بگذارید

مهدی از اهالی پاکدشت نوشته است:« پاسخ‌های مختلف مسؤولان در علت و عدم اطلاع رسانی برق ما را کلافه کرده است و کاش با مردم صادقانه صحبت کنند و در این روزهای گرم خود را جای خانواده‌ها بگذارند. چند ماهه به خاطر کرونا کاسب نیستیم و حالا باید قطع برق رو هم با جان و دل پذیرا باشیم.»

قطع آب و برق

زهرا از ورامین خواستار رسیدگی به قطع برق در این روزها شده است و از گرفتاری این قطعی با قطع آب به دلیل خاموش شدن پمپ آب، اسیر شدن اهالی ساکن در طبقات بالا به خاطر از کار افتادن آسانسور، از بین رفتن وسایل برقی و سایر موارد اشاره دارد.

آقای علیزاده از قرچک علت عدم اطلاع رسانی برای قطع برق به مردم را بسیار عجیب می‌داند و می‌گوید: با این که توسط مسؤولان اعلام شده قطعی برق نداریم دوستان و آشنایان ما در جاهای مختلف تهران از قطعی برق شاکی هستند و حتی کولر گازی یکی از آن‌ها به دلیل قطع مکرر برق و خرابی هزینه سنگینی روی دستش گذاشته است.

روزی دو سه بار قطعی برق

یکی از شهروندان و کسبه شهر آبسرد دماوند از قطعی برق و ایجاد مشکلات قطعی آب گلایه کرده و در پیامی نوشت: «در شهر آبسرد نزدیک به یک ماه هر روز دو تا سه بار برق قطع می‌شود و بعضی وقت‌ها قطعی برق ۳ ساعت طول می‌کشد و به خاطر قطعی برق، آب شرب شهر آبسرد به علت خاموش شدن پمپ‌ آب قطع می‌شود و این قطعی آب و برق مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است.»

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران: برنامه‌ای برای قطعی برق نداریم

روز سه شنبه حاجی رضا تیموری مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران درباره میزان مصرف برق و خاموشی‌های اخیر در سطح استان اظهار کرد: برنامه‌ای برای قطعی برق نداریم بلکه به دلیل گرمای زیاد محدودیت بار را داریم که گذرا و موردی بوده و این به عنوان ضعف ولتاژ تلقی نمی‌شود.

وی با توجه به گرمای پیش رو افزود: به ازای هر درجه گرم شدن هوا به طور تقریبی ۱۵۰۰ مگاوات به بار شبکه‌ای کشور اضافه می‌شود که اگر مشترکان و مردم عزیز در مصرف انرژی برق خود تنها ۱۰ درصد صرفه جویی کنند، با توجه به گرمتر شدن هوا هیچ گونه محدودیت و مشکلی در تأمین برق مشترکین نخواهیم داشت.

سرپرست منطقه برق شهرستان ری: مدیریت قطعی برق توسط استان تهران است

اما امروز داود رحیمی معاون مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران و سرپرست منطقه برق شهرستان ری در پاسخ به این سوأل که چرا خاموشی‌ها از قبل اطلاع رسانی نمی‌شود، گفت: قطعی‌ها به صورت برنامه‌ریزی شده نیست و درصورتی که در محله‌ای مصرف برق بیش از حد باشد به دلیل محدودیت بار برق آن محله قطع می‌شود که این موضوع در اختیار برق شهرستان ری نیست و توسط استان تهران صورت می‌گیرد.

مردم در این روزهای درگیری با ویروس کرونا، جنگ با شرایط سخت اقتصادی و گرانی‌های افسار گسیخته و ده‌ها مشکل ریز و درشت دیگر حال و حوصله قطعی و حتی کمبود برق و آب را ندارند و از عدم پاسخگویی شفاف و صریح مسؤولان کلافه شده‌اند.

منبع: خبرگزاری مشرق نیوز

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.