گسترش فرهنگ صلح و سازش منجر به آرامش جامعه می‌شود

گسترش فرهنگ صلح و سازش منجر به آرامش جامعه می‌شود

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رییسی روز پنجشنبه در دیدار با نهادها و تشکل های مردمی فعال در حوزه صلح و سازش در استانداری کرمانشاه افزود: آن قدر در اصلاح بین افراد ثواب نهفته است که حضرت علی(ع) آن را برتر از بسیاری از نماز ها و روزه های مستحبی دانسته است.

وی تاکید کرد که یکی از دستور کارهای قوه قضاییه به اعتبار مبانی شرعی، حقوقی و قانون اساسی آن است که صلح و سازش، میانجی‌گری و حل اختلاف به وسیله خود مردم و با مشارکت آنها صورت بگیرد و آخرین راهکار حکم و دستگاه قضایی باشد.

حجت الاسلام رییسی ادامه داد: بالاتر و سنگین تر از قتل که در مسایل اجتماعی نداریم به گونه ای که در قرآن کریم از عذاب الیم به عنوان جزای قتل اشاره شده است، با این وجود اولیا دم این حق را دارند که گذشت کنند.

او این موضوع را نشان دهنده مهم و گسترده بودن صلح و سازش دانست و گفت: اولا باید کاری کرد که آمار جرم و جنایت کاهش پیدا کند اما حتی اگر به هر دلیلی قتلی اتفاق افتاد با صلح و سازش باید مانع تخلیه روستا و یا جنایت های بعدی و حتی بحران اجتماعی و آسیب اقتصادی شد.

حجت الاسلام رییسی، خاصیت دیگر صلح و سازش را جلوگیری از تربیت کودکان و نوجوانان با روحیه انتقام جویی عنوان کرد.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: صلح و سازش و حل مسایل اجتماعی با سخن گفتن با گفت و گو با حل و فصل توسط خود مردم و جلوگیری از کشاندن مسایل اختلافی به دادگستری و دستگاه های عدلیه اصل مهمی است.

حجت الاسلام رییسی ادامه داد: ما یکسری مسایل خانوادگی مانند پرداخت نکردن نفقه، عدم سازش، مشکلات اقتصادی، اختلاف بین زن و مرد نسبت به موضوعاتی مانند فرزند، محل سکونت و دیگر مسایل داریم که در هر خانواده ای ممکن است اتفاق بیفتند، اما راهکار رفع مشکلات خانوادگی دادگاه نیست.

او افزود: به فرموده قرآن کریم اساس روابط خانوادگی بر عشق ورزی است نه بر مسایل حقوقی و اگر به هر دلیلی مانند مشکلات اقتصادی، فرهنگی این عشق ورزی در خانواده دچار آسیب شود آیا راه حلش حکم دادگاست یا اینکه اطرفیان، اهل محل و ریش سفیدان پا درمیانی کنند و جلوی آسیب به خانواده را بگیرند.

مقام اول قضایی کشور بیان داشت: اگر هیچ راهکاری نباشد آن موقع است که دادگاه وارد می شود اما باید پرسید اگر ۲ نفر در بازار برای مسایل مالی با هم درگیر شدند و یا یک مستاجر نتوانست سر زمان مقرر اجاره به صاحب خانه پرداخت کند، آیا این مشکلات فقط با دادگاه حل می شود؟

وی راهکار اصلی را پا درمیانی ۲ هم صنف، همکار و ریش سفید با ایجاد فرصت برای حل مشکل دانست و گفت: اولویت افراد ‌باید این باشد که مسأله را با مصالحه حل کنند و نگذارند به دادگاه کشیده شود چرا که بسیاری از مسایل حقوقی بین ۲ نفر یا ۲ مجموعه با ریش سفیدی قابل حل است.

حجت الاسلام رییسی، وجود نهادهای قانونی مانند شورای حل اختلاف، داوری و میانجیگری را در راستای حل مسایل به وسیله خود مردم و سازمان های مردم نهاد(سمن ها) با احساس مسوولیت نسبت به مسایل اجتماعی دانست.

وی تاکید کرد که افراد با انتخاب مسیر صلح و سازش خودشان را گرفتار مسایل اداری دادگستری نکنند چرا که دادگستری روند خاص خودش مانند تمبر باطل کردن، هزینه مادی و زمانی، تجدید نظر و فرجام خواهی دارد که باید طی شود اما با صلح و سازش مسیر کوتاه می شود.
سفر یک روزه رییس دستگاه قضا به کرمانشاه

به گزارش ایرنا؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه در نوزدهمین سفر استانی خود امروز (پنجشنبه) وارد کرمانشاه شد و مورد استقبال نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، استاندار و مقامات محلی قرار گرفت.

در این سفر یک روزه وزیر دادگستری و مقامات ارشد دستگاه قضایی، حجت الاسلام رییسی را همراهی می کنند.

هدف این سفر بررسی وضعیت دستگاه قضایی کرمانشاه و پیگیری مهمترین مشکلات مردم استان اعلام شده است.

حضور در نشست شورای اداری، دیدار با نهادها و تشکل های مردمی فعال در حوزه صلح و سازش، دیدار با نخبگان، دیدار با قضات، کارکنان و مسوولان قضایی و حضور در شورای قضایی استان از جمله برنامه‌های رییس قوه قضاییه در سفر به استان کرمانشاه است.

همچنین رییس کل دادگستری کرمانشاه پیشتر به خبرنگار ایرنا گفته است که برخی موضوعات مهم مانند پرونده واگذاری پالایشگاه کرمانشاه نیز در این سفر بررسی و تعیین تکلیف می‌شود.

استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.